Irani ndalon internetin, protestat vazhdojnë në mbarë vendin
19/11/2019 19:48

Kombet e Bashkuara i kanë kërkuar Teheranit të frenojë përdorimin forcës kundër demonstruesve dhe të rivendosë shërbimin e internetit. Vendi është përfshirë nga protestat, të nxitura nga një rritje e çmimeve të benzinës, që kanë lënë dhjetëra njerëz të vdekur. Duke folur para gazetarëve në Gjenevë, zëdhënësi për të drejtat e njeriut i OKB-së, Rupert Colville, shprehu shqetësim të thellë për përdorimin e municioneve nga ana e Iranit gjatë përleshjeve me protestuesit dhe e quajti rritjen e numrit të viktimave si “shumë serioze”. Zyrtarët iranianë kanë raportuar për vdekjen e 12 protestuesve dhe pjesëtarëve të forcave të sigurisë së Iranit. Ata kanë thënë se më shumë se 600 njerëz janë arrestuar që nga nisja e protestave, në 15 nëntor, të cilat u nxitën nga njoftimi I qeverisë se ishte duke kufizuar blerjen e benzinës dhe shkurtimin e subvencioneve. Colville, i cituar nga REL, citoi raporte që tregonin se në fakt, të vrarët janë me dhjetëra. Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione të ashpra ndaj Iranit, menjëherë pasi presidenti amerikan, Donald Trump, vendosi të tërhiqte në mënyrë të njëanshme SHBA-në nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015. Më parë, zëdhënësi i gjyqësorit në Iran, Gholamhossein Esmaili tha se “qetësia është rikthyer në vend”. Por, situata mbetet e paqartë kryesisht për shkak se autoritetet e kanë bllokuar internetin, e bashkë me të, edhe postimin e videove dhe komunikimin ne rrjetet sociale.

Top News – ‘Katastrofë gjeneratash’/ Paralajmërimi i OKB për pandeminë
04/08 17:50
Top News – Rasti i George Floyd/ Videoja e fundit para vdekjes
04/08 16:41
Top News – Ekspertët në Francë/ Bëhuni gati për valën e dytë
04/08 16:13
Top News – Brenda një nate u bë milioner! Minatori fatlum nga Tanzania shet gurin e tretë
04/08 15:38
Top News – A janë disa njerëz të mbrojtur? Shumica nuk shfaqin probleme nga covid
04/08 15:24
Top News – Kthesa e Trump: Patriotët mbajnë maskën
04/08 15:20
Top News – Të bllokuar në ishull/ Shpëtohen nga SOS i shkruan në rërë
04/08 14:59
Top News – Armët bërthamore/ OKB: Koreja e veriut ka përparuar me arsenalin
04/08 12:48
Top News – Uragani ‘Isaias’/ Godet brigjet e Karolinës Veriore
04/08 12:37
Top News – Ish mbreti i Spanjës/ Në mërgim pas akuzave për korrupsion
04/08 12:33
Top News – Dyshimet e OBSH-së/ Nuk ka garanci për vaksinën
04/08 12:26
Top News – Ultimatum i Trump/ Për blerjen e TikTok nga Microsoft
04/08 12:23
Top News – Dyshimet e OBSH-së/ Nuk ka garanci për vaksinën
04/08 12:10
Top News – Itali, testet e antitrupave/ 2.5% e popullsisë ka kaluar covid-in
04/08 11:59
Top News – Rritja e rasteve/ Melburni kthehet në izolim
03/08 17:48
Top News – Pas incidentit tragjik/ Inaugurohet ura e re e Gjenovës
03/08 16:49
Top News – Covid-19 në kroçera/ Vetëm pak javë pas rihapjes
03/08 16:29
Top News – Sezoni turistik/ Spanjë, më i keqi në histori
03/08 16:29
Top News – Britani/ Test 90 minutësh, do të shpërndahet në shtëpitë e kujdesit
03/08 16:03
Top News – Puna nga shtëpia/ Deri në vitin 2021 ose përgjithnjë…
03/08 15:29