Iran/ Protesta kundër racionalizimit të naftës
16/11/2019 17:02

Në Iran kanë shpërthyer protestat pas vendimit të papritur të autoriteteve për rritje të çmimit të naftës dhe racionalizimin e saj. Çmimet u rritën me të paktën 50 për qind të premten. Autoritetet kanë thënë se kjo ngritje e çmimit vjen si pasojë e dëmtimit të ekonomisë së Iranit nga sanksionet e Shteteve të Bashkuara. Irani është përballur me sanksione të rënda ndaj eksportit të naftës, pas tërheqjes së SHBA-së nga marrëveshja bërthamore në vitin 2018. Mediat iraniane kanë raportuar për protesta të premten në mbrëmje në disa qytete të Iranit, duke theksuar se protestuesit kanë tentuar t’i vejnë zjarrin një depoje të naftës. Ndërkohë që akte dhune ka patur edhe të shtunën. Sipas vendimit të ri, çdo shofer lejohet të blejë 60 litra naftë në muaj dhe çdo litër që e tejkalon atë njësi do të paguhet dyfish. Irani është ndër vendet me çmimin më të ulët të naftës në botë për shkak të rënies së valutës dhe po ashtu është një nga prodhuesit më të mëdhenj të naftës me eksporte që arrijnë miliarda dollarë çdo vit. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka rivendosur sanksionet kundër Iranit pas tërheqjes nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015.

Procesi i shkarkimit të Trump/ Shtëpia e Bardhë nuk do marrë pjesë
07/12 16:47
Akuzat për shkarkimin e Trump/ Demokratët amerikanë nuk ndalen në nismën ndaj presidentit
06/12 20:34
Raketat/ Turqia nuk ka ndërmend të zmbrapset nga linja e saj me Moskën
06/12 20:05
Washington post artikull për tërmetin
06/12 19:57
Macron: Shqipëria dhe Maqedoni nuk janë akoma gati
06/12 19:52
Trump, trysni vendeve anëtare: Kontribuoni më shumë financiarisht për NATO-n
06/12 18:29
Reforma e pensioneve, Franca në ditën e dytë të grevës
06/12 12:42
Merkel viziton për herë të parë Aushvicin
06/12 12:36
Monedhat digjitale/ BE kërkon vendosjen e rregullave
06/12 12:33
Macron: E nevojshme një konferencë solidariteti me Shqipërinë
06/12 08:38
Franca, konferencë donatorësh/ Komisioneri i krizave të BE në Tiranë: Presim vlerësimin për nevojat
05/12 19:56
Erdogan takon Micotaqis – Në agjendë, marrëveshja detare
05/12 15:31
Ushtari amerikan vret dy persona në Pearl Harbor
05/12 15:18
Ukrainë/ Zjarr në konvikt, viktima dhe të zhdukur
05/12 15:18
Macron: Qëllimi i Ballkanit është të tërheqim të gjithë Rajonin në BE
05/12 15:08
Bredhi në kongres, Nensi Pelosi ndez dritat
05/12 14:31
Palmer: Duam njohje të ndërsjellë Kosovë-Serbi
05/12 14:17
Dënohet Todosijeviç, quajti trillim masakrën e Reçakut
05/12 14:05
15 mln euro ndihma nga BE/ Presidentja e KE: Solidarizim me Shqipërinë
04/12 19:43
Samiti i NATO-s në Londër/ Rama: Europa e tregoi që është me ne, fola edhe me Trump
04/12 19:37