Hapet shtëpia e beethoven/ Në 250 vjetorin e lindjes së kompozitorit
14/12/2019 19:38

Shtëpia e Beethovenit, në Bon, do të rihapet për të festuar ditëlindjen e 250 të kompozitorit. Janë në fakt një seri ceremonish të planifikuara për të festuar përvjetorin e 250 të lindjes së Ludvig van Beethovenit, e ndër to edhe hapja e shtëpisë së kompozitorit për publikun, si një muze, pas punimeve të gjata të rinovimit. Në të përfshihet edhe një ekspozitë me dhjetëra instrumente por edhe blloqe shënimesh që ai i përdorte për të komunikuar pasi u bë shurdh, në 18001, 26 vite para vdekjes së tij. “Ne kemi rimenduar dhe riprojektuar të gjithë shtëpinë dhe ekspozitën e përhershme të saj. Nuk është më një tur kronologjik por një orientim tematik këtu në shtëpi. Tema të ndryshme tregohen në dhoma të ndryshme”, thotë Ursula Timmer. Janë më shumë se 700 evente që janë përgatitur dhe do të mbahen gjatë gjithë vitit për këtë përvjetor të kompozitorit të madh gjerman që e përjavshmja gjermane, Der Spiegel e ka quajtur një yll 250 vjeçar popi. Kryeqyteti i ish Gjermanisë perëndimore shpreson për një shtim të numrit të turistëve në këtë vit festiv. Aq i rëndësishëm ishte ky përvjetor, sa që nevoja për përgatitjen e eventeve në nder të Beethovenit ishte përfshirë edhe në marrëveshjen e koalicionit të 2013-ës, mes kancelares gjermane Angela Merkel dhe socialdemokratëve. Marrëveshja nënvizonte se përgatitjet ishin një detyrë kombëtare.

Top News – Mosmarrëveshje në BE/ Korona rrezikon Unionin
30/03 18:58
Top News – Masat në SHBA/Trump: Do qëndrojnë përtej pashkëve
30/03 18:58
Top News – Mal i Zi/ Qeveria i kërkon ndihmë Nato-s.
30/03 18:57
Top News – Situata nga korona/ Ul çmimin e naftës në nivelin e 2002
30/03 18:57
Top News – 85200 të prekur/ Spanja kalon dhe Kinën
30/03 14:49
Top News -Habit presidenti Bjellorus/ Kundër koronës, pini vodka!
30/03 14:47
Top News – Dëshmia e 26-vjeçares mësuese: Si e mposhta koronën
30/03 14:01
Top News – Nuk përqafon dot të birin: Infermieri shpërthen në lot, Pa koment
30/03 13:53
Top News – Notre Dame e Montreal: Bien këmbanat për të infektuarit, Pa koment
30/03 13:53
Top News – Salvini falënderon Ramën, vlerëson ndihmën e Shqipërisë për Italinë
30/03 13:01
Top News – Vendasit në Wuhan: Nuk vdiqën 3.000 vetë, vdiqën 42.000!
30/03 12:59
Top News – Të zgjedhësh pacientët! Në Londër respirator vetëm për ata që mund të mbijetojnë
30/03 12:56
Top News – Placido Domingo në spital/ Rëndë gjendja e tenorit me korona
30/03 11:58
Top News – SHBA, teste gjaku/ Identifikim rasteve imun ndaj korona
30/03 11:57
Italia falënderon Shqipërinë/ Qeveria dhe opozita me një zë për 30 mjekët që shkuan në Lombardisë
29/03 19:45
Top News – Italia nuk gjen qetësi/ Rëndohet me tej bilanci i viktimave
29/03 19:38
Top News – ‘Unë dhe kulla Eiffel’/ Një boksier stërvitet në Paris
29/03 18:34
Top News – Çfarë nuk dimë ende për sëmundjen
29/03 17:16
Top News – Suedia për sëmundjen / Izolim…çfarë do të thotë kjo…
29/03 17:02
Top News – Papa për sëmundjen: Le të jetë kjo e diela e vajtimit
29/03 16:57