Bolivi, presidenti merr azil politik në Meksikë
12/11/2019 22:06

Pasi dha dorëheqjen, presidenti i Bolivisë, Evo Morales, u strehua në Meksikë, e cila i ofroi azil politik, ndërkohë që në vendin e tij vazhdojnë trazirat. Presidenti shkroi në Twitter se ai do të rikthehet me më shumë forcë e energji, ndërkohë që në vend e ka marrë pushtetin ushtria, e cila po mbështet policinë në përplasjet me mbështetësit e Moralesit. Presidenti postoi një foto në Twitter ku shkruan: “Kështu ishte nata ime e parë pasi u largova nga presidenca, i detyruar nga grushti i shtetit të Mesas dhe Kamaços, me ndihmën e policisë”. Opozita në Bolivi kundërshtoi rezultatin e zgjedhjeve dhe i quajti të manipuluara. Pak ditë më parë, protestuesit u panë të merrnin peng një kryetare bashkie, të cilën e lyen me bojë të kuqe dhe e mbajtën për katër orë.

Protestë në Romë kundër homofobisë
14/12 20:15
Ankandi i Hollivudit/ Në shitje pelerina e Supermenit
14/12 19:49
Hapet shtëpia e beethoven/ Në 250 vjetorin e lindjes së kompozitorit
14/12 19:38
“Pikaso i parashkollorit”/ Gjeniu 7-vjeçar, ekspozitë në Berlin
14/12 19:21
Koreja e Veriut bën teste të reja bërthamore
14/12 19:20
UNESCO heq nga lista karnavalet belge
14/12 19:19
Johnson në ish-Bastionin e Laburistëve, falenderon veriun
14/12 19:18
Greva në Francë, vendi mbetet i paralizuar
14/12 19:15
Evropa nën pushtetin e stuhisë
14/12 19:13
Moti i keq në Europë/ Francë, një viktimë nga stuhitë
14/12 13:02
Paralajmërimi i OKB-së, pabarazia po nxit protestat
13/12 20:59
Projekti i së nesërmes, jahti luksoz që bëhet nëndetëse
13/12 20:56
Trump: SHBA dhe Kina shumë afër arritjes së marrëveshjes tregtare
13/12 20:24
“Santa Lucia” godet Italinë, stuhia mbyll shkollat, në Milano nis dëbora
13/12 19:50
Britani/ Johnson fiton shumicën, “rebelohet” Skocia: Nuk na nxirrni dot nga BE
13/12 19:40
Komisioni i Ligjeve rekomandon ngritjen e akuzave ndaj Presidentit Trump
13/12 18:22
Samit i BE për një Europë të gjelbër
13/12 18:18
15 mijë gropat e mistershme, zbulohen në Paqësor pranë brigjeve të Kalifornisë
13/12 16:21
SHBA njeh “gjenocidin armen”, Senati aprovon dokumentin për vrasjen e 1.5 milion njerëzve nga otomanët
13/12 15:45
Kujdes me fluturimet në Itali! Alitalia në grevë, avionët lihen në tokë
13/12 12:41