Bolivi, presidenti merr azil politik në Meksikë
12/11/2019 22:06

Pasi dha dorëheqjen, presidenti i Bolivisë, Evo Morales, u strehua në Meksikë, e cila i ofroi azil politik, ndërkohë që në vendin e tij vazhdojnë trazirat. Presidenti shkroi në Twitter se ai do të rikthehet me më shumë forcë e energji, ndërkohë që në vend e ka marrë pushtetin ushtria, e cila po mbështet policinë në përplasjet me mbështetësit e Moralesit. Presidenti postoi një foto në Twitter ku shkruan: “Kështu ishte nata ime e parë pasi u largova nga presidenca, i detyruar nga grushti i shtetit të Mesas dhe Kamaços, me ndihmën e policisë”. Opozita në Bolivi kundërshtoi rezultatin e zgjedhjeve dhe i quajti të manipuluara. Pak ditë më parë, protestuesit u panë të merrnin peng një kryetare bashkie, të cilën e lyen me bojë të kuqe dhe e mbajtën për katër orë.

Top News – Shtetësia Amerikane/ Numër rekord heqjesh dorë
10/08 13:04
Top News – Zgjedhjet në Bjellorusi/Lukashenko festë, opozita protestë
10/08 12:38
Top News – Covid- 19 rikthehet në Evropë… Por, jo në Itali
10/08 12:24
Top News – Protesta në Liban/ Ndërkombëtarët, 298 mln USD ndihma
10/08 12:16
Top News – Covid-19 në Australi/ Numër i lartë viktimash që nga fillimi i pandemisë
10/08 12:16
Top News – Edhe Twitter në lojë/ Interes për blerjen e “TikTok”
10/08 12:07
Top News – Rritja e infektimeve/ Maskat të detyrueshme në Paris
10/08 11:57
Top News – SHBA, kompanitë nxisin votuesit/ Zgjedhjet presidenciale
09/08 19:09
Top News – Broadway mbyll perdet/ Të paktën deri dimrin e 2021
09/08 18:49
Top News – Kamping në qiell/ Mbi ndërtesën më të lartë në Seul – Pa komente
09/08 16:49
Top News – Vaksina për të varfrit/ Bill Gates investon 150 mln usd
09/08 16:41
Top News – Adhuruesit e diellit/ Britani, pushtojnë brigjet e detit- Pa komente
09/08 16:31
Top News – ‘Qyteti i të vdekurve’/ Egjipt-zëvendësohet nga autostrada- Pa komente
09/08 16:29
Top News – Një mijë tullumbace/ Në nder të viktimave të pandemisë- Pa komente
09/08 16:27
Top News – ‘Vdekja’ nëpër rrugë/ Brazil, 100 mijë viktima – Pa komente
09/08 16:26
Top News – Supermakina e shampanjë/ Bangkok, të pasurit mbi pandeminë
09/08 16:12
Top News – Të rinjtë britanikë/ Nuk ndalojnë festimet e çmendura
09/08 15:44
Top News – Birrë e Mynihut/ Statusi i parë në një shekull
09/08 15:22
Top News – Simfonia e Beethovenit/ Montreal, ’drive in’ në aeroport
09/08 15:16
Top News – Artistë në karantinë/ Austri, performance në konteinere
09/08 15:12