15 mln euro ndihma nga BE/ Presidentja e KE: Solidarizim me Shqipërinë
04/12/2019 19:43

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen premtoi një ndihmë prej 15 milionë eurosh për Shqipërinë e goditur nga tërmeti më I fuqishëm prej dekadash të tëra. Solidarizimi me vendin tonë në këtë moment të vështirë vazhdon, dhe tashmë po materializohet edhe me ndihma konkrete financiare, përveç asaj që mbërriti më parë në formën e ekipeve të specializuara të kërkim-shpëtimit dhe më tej, të ekspertëve që janë në terren duke verifikuar dëmet strukturore. “BE-ja është në solidarizim të plotë me Shqipërinë me veprime, jo thjesht me fjalë. Ne jemi duke e dhënë tashmë mbështetjen tonë në terren, jemi të angazhuar të ofrojmë edhe më shumë. Deri tani, Komisioni ka ndihmuar në mobilizimin e tre ekipeve të kërkimit me një staf prej prej më shumë se 200 personash nga Italia, Greqia, dhe Rumania… Komisioneri Lenarcic do të udhëtojë drejt Shqipërisë ku do të shohë nga afër gjendjen dhe të krijojë një tablo me të qartë e te plote të gjendjes se ndërtesave te prekura, si dhe të bëjë një vlerësim paraprak të llojit të ndihmës që nevojitet për rindërtimin..Hapi I parë ndërkohë është të alokojmë menjëherë 15 milionë euro në mbështetje të popullit shqiptar”, shprehet Presidentja e KE. Von der Leyen nuk u mjaftua me kaq, por përmes një mesazhi në Twitter tregoi se do të ndërmerret edhe një nismë tjetër e rëndësishme në favor të mbledhjes së ndihmave për vendin tonë, të cilin fatkeqësia natyrore e një jave më parë e gjeti të papërgatitur. “Sapo fola me kryeministrin Edi Rama dhe e njoftova për ndihmën e KE-së prej 15 milion eurosh, si mbështetje e menjëhershme për popullin shqiptar. Për më tepër, Bashkimi Europian do të organizojë dhe një konferencë donatorësh për të ndihmuar Shqipërinë në procesin e rindërtimit”, ka shkruar kryetarja e Komisionit Europian.

Trump dhe Putin, liderët që admiron Erdogan
11/12 19:45
Revista “Time” shpall personin i vitit Greta Thunberg
11/12 19:30
Lituani: Ushtria digjitale kundёr krimit kibernetik
11/12 17:28
Shtëpia e Bardhë: Akuzat e demokratëve e forcojnë presidentin
11/12 17:25
Trump paralajmëron Rusinë kundër ndërhyrjes në zgjedhje
11/12 17:23
Nëntë vende të BE për “integrimin e përshpejtuar” të Ballkanit Perëndimor
11/12 17:11
Vuçiç uron nobelistin Handke: Serbia ju konsideron mik të vërtetë
11/12 16:51
Filmi më i ri për Krishtlindje – “Kur Hitleri vodhi lepurin ngjyrë trëndafili”
11/12 16:46
Rregullat e reja të emigrimit/ Gjermania: Do të hyjnë në fuqi që nga 1 marsi
11/12 16:36
Jo apartamente për të huaj/ Diskriminim në gjermani. kërkohet dëmshpërblim
11/12 13:38
Fluturon avioni elektrik/ Kryhet fluturimi i parë në Vancouver
11/12 12:45
“Karta e Adriatikut”/ Xhaçka: Të forcojmë punën dhe angazhimin tonë në kuadër të NATO
11/12 12:17
Kryeministrja më e re në botë. Jeton në një apartament me qira me të ëmën
10/12 19:50
Procesi për shkarkimin e Trump, demokratët bëjnë publike dy akuzat
10/12 18:52
Emmanuel Macron vazhdon reformat e pensioneve pavarësisht grevave
10/12 18:29
Ballkani i cenuar nga “fake news”/ Në krye për lajme të rremë, mediat serbe në Bosnje
10/12 17:05
Vepra e re e Banksy/ Artisti kontrovers tregon disa nga sekretet e tij
10/12 16:10
“Tsunami Demokratik”/ Organizon tubim para “El Clasico”
10/12 12:50
Libra për Krishtlindje, dhuratat më të shumta në Islandë
10/12 12:46
Sidney pushtohet nga tymi/ Shkak djegia e pyjeve, nivel i lartë rrezikshmërie
10/12 12:43