Top News – Zëvendësohen ‘rebelet’’/ Vijnë kontrollorë grekë dhe turq
08/04/2021 22:41

Ngërci i krijuar në aeroportin e Rinasit nga kontrollorët e trafikut ajror që me grevën e tyre bllokuan punën, cka solli dhe anullimin e fluturimeve dhe krijimin e një kaosi nga i cili u prekën dhjetëra qytetarë, mori një zgjidhje disi të papritur. Zhbllokimi i fluturimeve në Rinas u arrit të realizohej përmes kontrollorëve të huaj. Autoritetet shqiptare kishin kërkuar ndihmën e vendeve të tjera, dhe reagimet e para pozitive mbërritën nga Turqia e Greqia. Përvec kontrollorëve turq, të mbërritur më herët gjatë ditës sic u tha nga Podgorica, në Shqipëri vijne edhe 8 kontrollorë grekë. Nga sa pohoi ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, emerjgnete ishte rinisja e fluturimeve esenciale që lidhen me çështje humanitare, shëndetësore, diplomatike, shtetërore dhe ushtarake. Nga e premtja sakaq rikthehen dhe ato komerciale. Kontrollorët që kërkonin rikthimin e pagës në nivelet e mëparshme dhe kthimin po ashtu në punë të disa kolegëve të shkarkuar, deklaruan në bllok paaftësinë për të punuar, me arsyetimin se janë të stresuar dhe kjo ndikon në cilësinë e punës së tyre. Në momentin që kontrollorët e trafikut ajror, ndihen në kushtet e paaftësisë për të ushtruar funksionet në mënyrë të sigurtë, ligjërisht janë të detyruar të deklarojnë paaftësinë e tyre për punë. Shkaku i paaftësisë është fakti se ndaj dy kontrollorëve që deklaruan se ishin të paaftë për punë, nisën procedurat për shkarkimin nga puna. Dhe procedurat e shkarkimit nga puna për një kontrollor që që respekton një detyrim ligjor, ka prodhuar dhe stresin e gjithë kontrollorëve të tjerë të cilët mendojnë se për shkak të këtij respektimi të detyrimit ligjor, mund të rrezikojnë të hiqen nga puna dhe ata. Në këto kushte, të gjithë në mënyrë solidare, u binden se janë në kushtet e pamundësisë për të ushtruar në mënyrë të sigurtë funksionet e tyre të kontrollit”, deklaroi avokati i Sindikatës së Transportit ajror Rezart Kthupi. Greva erdhi, pas një mosmarrveshjeje disa mujore me drejtuesit e Kompanisë Albcontrol, për shkak të ndryshimeve të kushteve të kontratës që në prill të vitit të shkuar, dhe thuajse përgjysmimit të të ardhurave të tyre mujore, si pasojë e rënies së volumit të punës nga pandemia. Burimet financiare të Albcontrol-it, nuk varen nga shteti, por nga sasia e fluturimeve që kryhen në hapësirën ajrore të vendit.

Basha në Klos: Socialistët e zhgënjyer janë bashkuar me demokratët për të sjellë ndryshim
10/04 22:50
Çuçi takime në Memaliaj dhe Tepelenë: PS i fiton zgjedhjet, këtë e di edhe opozita
10/04 22:46
Durrës, 143 kg kokainë mes bananeve/ U zbulua nga skaneri në kontenierin e ardhur nga Ekuadori
10/04 22:45
Kandidatët për deputetë të PS për qarkun e Durrësit kanë zhvilluar takim me profesionistët e rinj
10/04 22:44
Basha në Burrel: I përkasim Europës me zemër e mendje. Nesër do t’i përkasim me standarde e ekonomi
10/04 21:36
Top News – Kokainë në kontenier bananesh/ Kapen 143 kg në portin e Durrësit, vinte nga Ekuadori
10/04 21:33
Top News – Meta ‘shpërthen’ nga Vlora/ Më 26 prill, Rama do te nxjerrë kartelën
10/04 21:32
Rama inspekton rrugën Peshkëpi-Selenicë dhe thumbon Metën: E ftoi Damiani, por ai nuk del ditën
10/04 21:31
Top News – Basha ndalet në Burrel/ ‘Shqiptarët e kanë ndarë mendjen kë do votojnë’
10/04 20:37
“Brenda 6 muajve statusi i minatorit”/ Basha: Kam kërkuar falje që nuk e miratuam në qeverisjen e PD
10/04 20:35
Top News – Koka zotohet nga Durrësi/ Qytetin do ta kthejmë në kryeqendrën e turizmit
10/04 20:30
Kandidatet e PS Durrës takim me profesionistët e rinj
10/04 20:23
Sot 6 humbje jete, 360 të infektuar/ 534 të shëruar, në spitale 227 pacientë
10/04 20:06
Policia: Sekuestrohen 143 kg kokainë në kontenier, arrestohen 2 administratorët e kompanisë
10/04 20:05
Aplikacioni i Për’puthen/ Mund të shkarkohet në App Store dhe Playstore
10/04 19:58
Rama: Marrim 74 ose 78 mandate/ “Shkojmë edhe 80 nëse Damiani e bën tërmet”
10/04 19:49
“Na vaksinoni, jemi të rrezikuar”/ Kërkesa e personave me aftësi të kufizuar
10/04 19:48
Covid vret gazetaren/ Anila Dushi shkruante: Kam dëgjuar mjaft nga ata që e kaluan. Por qenka tmerr
10/04 19:47
Derë më derë për vaksinat/ Mjekët dhe infermierët udhëtojnë në fshatrat e Shkodrës
10/04 19:46
Gruaja digjet, burri vetëvaret/ Burri xheloz djeg të gjallë gruan, çifti po përfundonte divorcin
10/04 19:45