Top News – Tre shtetet që sjellin paratë në Shqipëri/Kryeson Italia, ja sa milionë vijnë nga Holanda
29/09/2022 13:58

Italia rezulton zyrtarisht investitori kryesor i huaj në Shqipëri për gjysmën e parë të këtij viti. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, për 6-mujorin investimet italiane kishin vlerën e 75 milionë eurove, krahasuar me 6-mujorin e parë të vitit të kaluar. Rritja e investimeve italiane u përqendruara kryesisht në tremujorin e dytë të vitit, ku flukset arritën vlerën e 45 milionë eurove. Holanda ngelet ndër investitorët kryesorë në Shqipëri edhe këtë vit, megjithëse në rënie krahasuar me vitin e kaluar. Sipas Bankës së Shqipërisë, investimet holandeze për 6-mujorin kishin vlerën e 70 milionë eurove. Vlerat e mëdha të investimeve holandeze në vitet e fundit lidhet shumë me faktin se Holanda është një nga vendet e preferuara në Europë për të regjistruar kompani offshore, me qëllim kontrollin e investimeve ndërkombëtare të grupeve të ndryshme të biznesit. Holanda ka një rrjet të gjerë të marrëveshjeve me vende të tjera të Botës për shmangien e tatimit të dyfishtë dhe kjo i ndihmon kompanitë për të shmangur ndërlikimet tatimore në momentin e shpërndarjes dhe transferimit të dividendëve të fituara nga investimet e kryera në vende të tjera. Arsyeja tjetër pse Holanda është një vend i preferuar për regjistrimin e kompanive është sepse legjislacioni i atjeshëm garanton një shkallë të lartë konfidencialiteti lidhur me pronësinë e aksioneve mbi një kompani.

Top Channel/ Arrestohet 53 vjeçari në Durrës, kishte në land rover snajper dhe municione
08/12 22:17
Top News – Kush e zëvendëson ambasadoren Kim!/ Diskutohet David Kostelanick, njohës i çështjeve ruse
08/12 20:47
Top News – ‘Snajperi’, operacioni policor në Durrës / Një i arrestuar, vinte me traget nga Italia
08/12 19:53
Top Channel/ Dita e Rinisë që po ikën/Nga nisja e protestave në ‘90, nga Shqipëria kanë ikur 1.2 mln
08/12 19:51
Top Channel/ “Hetim të shkarkuarve të Vettingut”/ Gjykata kundërshtoi vendimin e SPAK
08/12 19:48
Top Channel/ Yuri Kim do të largohet,pritet të zëvendësohet nga diplomat ekspert për çështjet ruse
08/12 19:42
Top Channel/ Lekaj-Fier, koncesion me probleme, Balluku ia dha kompanive që s’kanë ndërtuar kurrë autostrada
08/12 19:10
Top News – SPAK kërkon ekstradimin në Shqipëri / Dosja ‘Jan Prenga’, Gentian Funiqi u kap në Spanjë
08/12 19:00
Top News – Shqiptarët, emigrantë në Angli / Një deputet britanik u del në mbrojtje
08/12 18:28
Top News – Mori rryshfet 131 mijë euro për një tender/ Arrestohet 48-vjeçarja e shpallur në kërkim
08/12 17:30
Top News – Parlamenti zviceran voton marrëveshjen / Pro sigurimeve shoqërore me Shqipërinë
08/12 17:29
Top News – Operacioni ‘pa gjurmët’ e të shumëkërkuarve/ U krye në Elbasan, kontrolle në disa banesa
08/12 17:26
Top News – Gjykata vendos…në paraburgim!/ Shqiptari që vrau të dashurën me plumb në kokë
08/12 16:25
Top News- PD akuza ambasadorit në Londër/ ‘Mbron interesat e Ramës, vepron kundër shqiptarëve’
08/12 16:15
Top News – Qëlloi me armë autorët që i vranë shokun/ Kapet Sali Zeneli, shoku i Tauland Beqirajt
08/12 16:01
Top News- Deklarata e Spartak Ngjelës/ ‘6 dhjetori protestë për interesa ruse. Dështoi’
08/12 15:47
Top News- ‘Nxjerr një kriminel në rrugë dhe gjuan’/ Berisha: Kauza jonë nuk vdes. Revolucion!
08/12 15:47
Top Channel/ Tirana mbyll vitin si “Qytet i Rinisë”, u zhvilluan mbi 1000 aktivitete
08/12 15:37
Top News – Kryeqyteti Europian i Rinisë / Tirana mbyll stafetën, Veliaj: Kulmimi, samiti i BE
08/12 15:35
Top Channel/ Durrës, nisin shitjet për apartamentet në portin e jahteve, pa nisur ndërtimi
08/12 15:29