Top News – Shefat me yjet Mishelin/ Përgatisin vakte ‘gourmet’ për astronautët në ISS
22/04/2021 13:57

Vakte nga shefa kuzhine me yje mishelin po përgatiten në Breton, me një destinacion të vecantë...stacionin hapësinor ndërkombëtar. Do të jetë astronauti francez Thomas Pesquet, ai që do ti bashkohet së shpejti ekuipazhit prej shtatë personash që ndodhet tashmë në stacion dhe me vete do të marrë edhe ushqimet e vecanta që do të kontribuojnë në mirëqënien e astronautëve që ndodhen atje dhe do tu ngrejë atyre moralin. Një projekt tërësisht i cmendur ky që kërkon modifikime të recetave në mënyrë që të përballohet mikrograviteti... Vaktet Gourmet, do të dërgohen në stacionin hapësinor ndërkombëtar, bashkë me ushqimet e tjera të siguruara ga shba dhe rusia. Dhe janë vec të tjerash rezultat i një bashkëpunimi mes qendrës kombëtare franceze për studimet hapësinore, Agjencisë evroiane të hapësirës, Ducasse Conseil dhe Henaff, që kombinojnë bashkë kështu ekspertizën shkencore, gastronomike dhe atë të paketimit.

Top News – Një marrëveshje me Iranin/ SHBA nuk e përjashton mundësinë
06/05 21:34
Top Channel/ Adoleshenti palestinez i vrarë nga ushtria në Bregun Perëndimor, varroset në Nablus
06/05 21:18
Top Channel/ Banorët në Guatemala në rituale lutjeje për fundin e aktivitetit të vullkanit Pacaya
06/05 21:17
Top Channel/ Peshkarexhat franceze bllokojnë ishullin Jersey në protestë ndaj Anglisë për peshkimin
06/05 21:15
Top Channel/ Presidenti Macron shënon 200-vjetorin e vdekjes së Napoleonit në ‘Les Invalides’
06/05 21:14
Top Channel/ Gruaja lind nëntë bebe të shëndetshme në spitalin në Marok – Pa koment
06/05 21:13
Top Channel/Protesta të dhunshme në Bogota, në ditën e tetë të trazirave të rënda sociale në Kolumbi
06/05 21:12
Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58