Top News/ Raporti i Borrell ‘në lupën’ e BE/ Masat ndaj Kosovës mund të hiqen pjesërisht
20/06/2024 21:29

Bashkimi Evropian nuk ka pajtim të plotë për heqjen e masave ndëshkuese të vendosura ndaj Kosovës. Sipas Radio Europa e Lirë, masat ndaj Kosovës priten që të hiqen pjesërisht dhe gradualisht. Në diskutimet që u zhvilluan më 19 qershor në Komitetin për politikë dhe siguri të BE-së, shumica e shteteve të BE-së ishin në favor të heqjes së plotë të masave, siç edhe ka rekomanduar përfaqësuesi për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, në raportin që u dorëzoi vendeve anëtare, lidhur me hapat që Kosova ka ndërmarrë për uljen e tensioneve në veriun e banuar me shumicë serbe. Pas shqyrtimit të hapave që Kosova ka ndërmarrë në përmbushjen e kritereve specifike të BE-së, Borrell rekomandoi që Kosovës t’i hiqeshin masat dhe Prishtina ta shfrytëzonte si mundësi që të ulen tensionet dhe që të shmangen veprimet e pakoordinuara.

Top Channel/ Shkurtohen orët e punës për të sëmurët, shtatzënat dhe ndërtimtarinë në Kosovë
13/07 12:23
Top News/ Kosova në Samitin e NATO-s në SHBA/ Osmani takon Macron, zbardh bisedën mes tyre
12/07 23:00
Top News/ NATO ngre alarm për Kosovën/ ‘Situata e sigurisë është shqetësuese, duhet dialog’
12/07 21:40
Top News/ Temperaturat e larta shtangin Kosovën/ Ndalohet puna në ndërtim për një javë
12/07 21:00
Top News/ Shqiptari që masakroi shqiptarët në Kosovë/ Dënohet me 15 vite burg ish-pjestari policisë
12/07 20:30
Top Channel/ Në Kosovë më pak njerëz, nga regjistrimi i fundit rezultojnë 1.58 milionë banorë
12/07 15:12
Top Channel/ Në Kosovë më pak njerëz, nga regjistrimi i fundit rezultojnë 1.58 milionë banorë
12/07 12:39
Top News/ Kosova shënon rënie të popullsisë/ Të dhënat paraprake të Censit, rritet mosha mesatare
12/07 12:19
Top Channel/ Miratohet ligji i kontestuar, asociacioni i gazetarëve dhe ndërkombëtarët kundër
11/07 20:07
Top News/ Pushime me para borxh/ Më shumë se gjysma e kosovarëve kanë marrë hua
11/07 18:57
Top News/ Gjendet i pajetë shqiptari në Greqi/ Nisin hetimet për shkaqet e vdekjes së tij
11/07 09:28
Top News/ Kosova krah Bosnjë-Hercegovinës / 11 korriku, ditë përkujtimore e gjenocidit në Srebenice
10/07 20:26
Top Channel/ Gjenocidi serb në Serbrenicë/ Kosova ka shpallur 11 korrikun ditën e përkujtimit
10/07 19:56
Top News/ ‘Serbia nuk ka zënë mend’ / Kurti për CNN-Ka synime territoriale në Kosovë
10/07 12:56
Top Channel/ Përsëritet sulmi në Banjskë?! Paralajmërimi i fortë i Konjufcës
09/07 20:54
Top News/ Ish pjesëtari i UÇK fiton gjyqin/ Gjykata e Lartë nuk pranon ekstradimin në Hagë
09/07 16:37
Top Channel/ “Rreziku për Ballkanin është Serbia”, Konjufca: Pa ndëshkim, Banjska do përsëritet!
09/07 14:59
Top News/ Emigracioni ‘godet’ arsimin/ Kosovë, rënie drastike e numrit të nxënësve
09/07 14:34
Top News/ Gjermania ‘i tërheq veshin’ Serbisë për pasivizimin e adresave në Luginën e Preshevës
09/07 14:19
Top News/ Konjufca paralajmëron Europën! ‘Serbia do ribëjë skenarin e Banjskës në përmasa të mëdha’
09/07 14:19