Top News – Punonjësit sezonale/ Greqia shtyn lejet deri në 31 dhjetor
26/07/2020 12:16

Qeveria greke ka shtyrë deri në 31 dhjetor të këtij viti, lejen e posaçme për punonjësit sezonalë. Burimet per top channel,është dërguar qarkorja e posaçme pranë drejtorive të decentralizuara të emigracionit në prefektura në të cilën, urdhërohen drejtoritë e emigracionit,të pranojnë aplikime për punonjës sezonalë, deri ne 31 dhjetor 2020. Qarkorja sqaron se mbetet e pandryshuar proçedura, qe do te thote se kushdo punëdhënës në sektorin bujqësor, dëshiron të punësojë një emigrant nga vendet e treta, mund të kryeje aplikimin pranë zyrave të decentralizuara të emigracionit në prefekturën e zonës që banon, të plotësojë një deklaratë përgjegjësie për punëdhënësin, me detyrimin e gjetjes se banesës, ta ketë të siguruar të paktën 20 ditë në 3 muajt e ardhshëm, të paguajë një taksë legalizimi 100 euro për punonjës, si dhe të sigurojë kushtet e jetesës për punonjësin sezonal. Me këtë shtyrje,mundësohet hapja e tregut të punës për mijëra emigrantë shqiptarë të interesuar për punësim sezonal në greqi. Që prej fillimit të kësaj procedure në maj të këtij viti, në sektorin e bujqësisë në Greqi janë punësuar me shumë se 30.000 emigrantë, shumica derrmuese e tyre janë shtetas shqiptarë. Kërkesa më e madhe për krahë puna ka qenë kryesisht në zonën e veriut të Greqisë në sektorin e frutikulturës. Shtyrja e re, pritet të mundësojë punësimin për muajt e dimrit për mijëra emigrantë,të cilët pritet të punësohen në mbledhjen e frutave në zonën e larisës,volosit,si dhe për sezoni e mbledhjes së ullinjve dhe portokalleve në vjeshtë. Në këtë mënyrë, Greqia mundëson gjetjen e krahut të lirë të punës, në procese të cilat nuk preferohen prej vendasve, pavarësisht se prej krizës së covid 19, parashikohet rritja e papunësisë më vend me mbi 100.000 persona

Top News – Maqedoni, ish ministrja/ 4 vite burg për Jankullovskën
28/09 22:31
Top News – Gjuric për asociacionin: Hoti nuk i shpëton dot
28/09 15:39
Pompeo takon ministrin grek, biseda me Dhendias për krizën në Mesdheun lindor
28/09 15:35
Pompeo viziton Greqinë/ E dyta brenda pak muajve, mesazh për konfliktin me Turqinë
27/09 22:32
Top News – Prokuroria speciale/ Valë arrestimesh në Kosovë
25/09 18:23
Top News – Maqedonia në BE/ Bullgaria tenton ta bllokojë
24/09 20:00
Ekskluzive/ Dosja e Hagës! Akt-akuza e detajuar ndaj Hashim Thaçit
24/09 15:05
Top News – Maqedonishtja s’ekziston! Sofja, bllokadë Shkupit për në BE
24/09 12:28
Top News – Vuçiç dhe Hoti/ Takimi i radhës, në pikëpyetje
23/09 19:24
Top News – Viktimat e Covid 19/ Rënie në Kosovë, nuk lëviz Maqedonia
23/09 17:07
Pritet stuhi edhe në Sarandë/ Sinoptikanët grekë paralajmërojnë: Stuhia në veri të Jonit
23/09 12:56
Top News – Grenell në Beograd/ Marrëveshja do të sjellë vende punë
22/09 21:31
Top News – Kosova, asnjë vdekje/ Maqedonia drejt masave të reja
22/09 21:29
Top News – Vuçiç tërhiqet sërish/ Nuk jemi afër zgjidhjes politike
22/09 18:58
Ekskluzive/ Dosja e Hagës. Ja akuzat për Thaçin, Veselin dhe kupolën e UÇK
22/09 15:09
Top News – Deklarata e Grenell: Nuk duam fjalë boshe!
22/09 00:20
Top News – Diplomati për Serbinë/ S`ka ç`bën, do ta njohë Kosovën!
21/09 23:18
Top News – Vuçiç për Kosovën/ Jemi për zgjidhje kompromisi
21/09 22:47
Top News – Maqedoni, Covid/ Rrëmbehet i vdekuri nga spitali
21/09 18:24
Top News – Ambasadori në Serbi/ Izraeli njohu Kosovën me 4 shtator
21/09 17:02