Top News – Një epokë e re në Malin e Zi
04/12/2020 14:48

Më i vogli ndër shtetet pasuese të Jugosllavisë, Mali i Zi, për herë të parë pas 30 vitesh priet një qeveri, që nuk kontrollohet nga presidenti më afatgjatë në post në Europë, Milo Gjukanoviç. Të premten (04.12) Mali i Zi përjeton ndërrimin e parë demokratik të qeverisë. Parlamenti në kryeqytetin, Podgoricë gjatë ditës voton qeverinë e re, tek e cila nuk është pjesë Partia Demokratike e Socialistëve, e presidentit, Milo Gjukanoviç. Gjukanoviç dhe partia Demokratike e Socialistëve e kanë dominuar Malin e Zi që nga fundi i sundimit të komunistëve dhe shpërbërjes së Jugosllavisë në vitin 1991. Më 30 gusht, në zgjedhjet parlamentare, opozita me një shumicë të vogël, me vetëm një vend në parlament, solli dështimin e parë të karrierës politike të Gjukanoviçit, i cili e shkëputi me referendum vendin prej 620.000 banorësh nga shteti i përbashkët, “Serbi dhe Mali i Zi”. Nën drejtimin e tij, Mali i Zi në vitin 2012 filloi negociatat e anëtarësimit me BE dhe u anëtarësua në NATO në vitin 2017. Gjukanoviçin e mundi një aleancë opozitare, që fillonte nga parti si Fronti Demokratik pro serb dhe vazhdonte deri tek partia URA, që luftoi për pavarësimin e Malit të Zi. Humbja e zgjedhjeve të Gjukanoviçit u parapri nga disa skandale. Kështu presidenti dhe partia e tij u akuzuan rregullisht për lidhje me krimin e organizuar, kësaj i shtohet korrupsioni i gjerë në vend dhe varfëria e madhe. Rolin qendror duhet ta ketë ruajtur kisha ortodokse serbe, pjesë e së cilës është shumica e popullsisë së Malit të Zi. Por përveç asaj ekziston edhe kisha tjetër, më e vogël, kisha ortodokse malazeze, e cila nuk njihet nga kishat e tjera ortodokse.

Bisedimet teknike Greqi-Turqi/ Në Stamboll takohen për detin
25/01 12:35
Top News – Ambasadorja e SHBA në Shkup/ Presim hapjen e bisedimeve me BE-në
24/01 13:15
Top News – Kosovë, vendimi i KQZ/ Nuk çertifikon listat e VV, AAK dhe Nismës
23/01 00:50
Greqi/ Rritet shërbimi ushtarak në 12 muaj, ja kur do të hyjnë në fuqi rregullat e reja
22/01 16:20
Top News – SHBA rol vendimtar në Kosovë/ Hoti, marrëdhënia jonë është e veçantë
21/01 17:43
Pritjet e Greqisë nga SHBA/ Shpresë nga administrata e re në prag të bisedimeve me Turqinë
21/01 12:31
Top News – Mitsotakis mburret në parlament/ Në katër muaj, dyfishojmë kufijtë detarë!
20/01 15:58
Top News – Mitsotakis mburret në parlament/ Në katër muaj, dyfishojmë kufijtë detarë!
20/01 13:42
Top News – Ku janë 90 milionë euro/ Bosnje, ç`ndodhi me ndihmat e BE-së për emigrantët
20/01 13:42
Greqi, votohet sot zgjerimi në det/ Mitsotakis:Edhe Edi Rama e quan të drejtë zgjerimin me 12 milje
20/01 12:58
Top News – Serbia nis imunizimin me Sinopharm/ Vaksina kineze i jepet në fillim ushtarëve
20/01 10:37
Top News – Vuçiç merr vaksinën kineze/ Serbia, e para në Evropë që zgjedh Sinopharm
19/01 20:10
Top News – Itali, u përgjuan në një garazh/ Zbulohen Shqiptarët e trafikut të drogës
18/01 21:36
Top News – Arrestohet kryetari i komunës se Ulqinit/ Në pranga edhe katër zyrtarë të tjerë lokalë
18/01 19:08
Greqi, pas plazhit vjen acari/ Dëbora krijon probleme në rrugë, temperatura – 18 gradë celsius
17/01 12:25
Top News – Ulet numri i infektimeve/ Lehtësohen masat kufizuese me Greqinë
15/01 19:58
Top News – Reagon ashpër Sofja/ Maqedoni, digjet flamuri Bullgar
15/01 19:46
Osmani në Athinë/ Dendias: Zbatimi marrëveshjes së Prespës kusht për të mbështetur integrimin në BE
14/01 20:19
Top News – Virusi tek portat/ Maqedonia raporton raste mutacionesh të koronavirusit
14/01 18:21
Top News – Zgjedhjet në Kosovë/ Nis regjistrimi i votuesve jashtë vendit
13/01 14:08