Top News- Nga sukses, në katastrofë/ Tre vendimet që e bënë cekinë një ` dështim pandemik`
03/03/2021 11:31

Në hartën epidemiologjike të botës, Cekia shfaqeh fillimisht si një ishull të cilin sëmundja nuk e kishte goditur aq ashpër sa vendet e tjera. Autoritetet ceke arritën ta menaxhonin mjaft mirë fillimisht hovin e koronavirusit, duke tërhequr vëmendje për suksesin e tyre. Por tani, kur numri global I rasteve të reja është në rënie për 6 javë rresht, ky kombi I Europës Qendrore me 10 milionë banorë po përjeton nivele dramatike infeksionesh të reja. Një variant i ri, më infektues i virusit është përhapur tani në mbarë vendi, duke i çuar spitalet çeke në prag të kolapsit. Numri i viktimave sapo kapërceu 20 mijë. Shkalla e vdekshmërisë është sot ndër më të lartat në botë. Normalisht nuk kishte arsye përse Cekia të goditej kaq shumë, duke konsiderohet relativisht një vend I pasur anëtar I BE-së dhe për këtë, parti qasje në vaksina, pajisje mjekësore dhe teknologji gjurmuese, ndërsa ka dhe në sistem të mirë shëndetësor. Miroslav Zabransky, drejtor spitali, mendon se problemi është kohëzgjatja e pandemisë.

Top News – Biden, paqe për Afganistanin/ ‘Është koha të përfundojë lufta e gjatë amerikane
15/04 02:00
Top News – Plas sherri në avion/ Pasagjeri tërheq zvarrë dhe kap gruan për flokësh
15/04 01:58
Top News – Milionat e hedhura në fushatë/ Faturë e kripur nga partitë dhe kandidatët
14/04 21:57
Top News – Përsëri larg syve të publikut/ Putin merr dozën e dytë të vaksinës
14/04 21:56
Top News – OBSH paralajmëron/ Fundi i pandemisë së koronavirusit është i largët
14/04 21:55
Top Channel/ Robotët përfshihen në grupet e ushtrisë Franceze gjatë manovrave në akademinë Saint-Cyr
14/04 21:44
Top Channel/ Pamje ajrore të burgut në Karolinëi ku vdiq super-mashtruesi amerikan Bernie Madoff
14/04 21:43
Top Channel/ Shkatërrim masiv në qytetin Damasak në Nigeri, pas sulmit të dhjetra militantëve
14/04 21:42
Top Channel/ Iranianët luten në ditën e parë të muajit të shenjtë të Ramazanit – Pa koment
14/04 21:41
Top Channel/ Manovra të frikshme detare të Rusisë në Detin e Zi, pas rritjes së tensioneve
14/04 21:14
Top Channel/ Tokio ndez dritat e qytetit për të shënuar 100 ditë drejt hapjes së Lojërave Olimpike
14/04 21:13
Top Channel/ Koreja e Jugut prezanton avionin gjuajtës anti-radar KF-X të prodhuar në vend
14/04 21:12
Top News – Presidentja e Komisionit Europian/ Përshpejtohet ardhja e 50 milionë vaksinave Pfizer
14/04 20:34
Top News – Indianët nuk ‘pyesin’ për virus/ Festivali infekton me covid 19 mijëra pjesmarrës
14/04 20:29
Top News – Shokuese dhe makabre në Kinë/ Vritet djali, për tu shkëmbyer me një trup tjetër
14/04 20:21
Top News – ‘Inteligjenca Amerikane’/ Paralajmëron rreziqet nga kina, ‘po sfidon SHBA’
14/04 20:20
Top News – Të parët në botë/ Danimarka ‘hedh poshtë’ vaksinën AstraZeneca
14/04 20:14
Top Channel/ Danimarka e vulos përfundimisht, nuk do ta përdorë AstraZeneca-n!
14/04 20:05
Top Channel/ Simptomat e reja të covid/ Më pak temperaturë dhe kollë, por më shumë të përziera
14/04 20:02
Top Channel/ Gjermania sulmon Rusinë, “Nuk na hedh dot hi syve”!
14/04 16:20