Top News – Në pranga 4 hajdutët shqiptarë/ Dobësi Rolex-at, 200 mijë euro në 5 muaj
28/01/2023 22:46

Një organizatë kriminale me focus vjedhjet është shpërbërë në Greqi, pas një aksioni ndërkombëtar, i cili kishte nisur që prej gushtit të vitit 2022. Më 27 janar në Korinth dhe Atikë arrestuan katër anëtarë të bandës, me origjinë shqiptare, të moshës 26 deri në 44 vjeç. Organizata kriminale operonte në fushën e vjedhjeve, të pastrimit të parave, në trafikun e narkotikëve, si edhe ishte përfshirë në dhunimin e punonjësve të drejtësisë dhe shtetasve të huaj. Në mbarë vendin kanë dalë të paktën 21 raste vjedhjesh, ku vetëm brenda 5 muajve, organizata ka siguruar një përfitim financiar të paligjshëm prej të paktën 200 mijë euro. Ata operonin në rajone të ndryshme të Greqisë si Arkadia, Korinthia, Argolis, Akaia, Aetoloakarnania, Fokida, Evrytania, Preveza, Arta, Trikala dhe Kardita. Gjithashtu në mediat greke bëhet me dije se dobësia e tyre ishin bizhuteritë, metalet e çmuara, paratë e gatshme dhe orët e shtrenjta Rolex. Ndërkohë mësohet se drejtuesi i organizatës jetonte në një fshat të largët rural të Korinthit, konkretisht në Stimaga, një fshat me pak banorë, që banditi shqiptar të vepronte pa u vënë re. Edhe shoferi i tij është gjithashtu një anëtar kyç i organizatës. Një tjetër I arrestuar është një person me aftësi të kufizuara, me një krahë dhe një këmbë.

Top News – 10 mijë euro për viktimat/ Ndihma financiare pas aksidentit të trenave në Greqi
29/03 12:19
Top News – Rikthehet ‘shkëmbimi i territoreve’ / Ambasadori në Serbi: Nuk është në axhendën e SHBA
29/03 11:43
Top News – Mitsotakis ndan mendjen për zgjedhjet parlamentare, grekët në votime më 21 maj
28/03 21:40
Top News – BE refuzon Abazoviç / Oferta për dialogun Kurti-Vuçiç
28/03 20:53
Top News – Do “lanin në gjak” Athinën, parandalohet akti terrorist në Greqi
28/03 19:10
Top News – Kosova dënon me burg politikanin serb/ Pasi mohoi masakrën e Reçakut, reagon Beogradi
28/03 18:24
Top News – Presidentja greke zotohet para Vuçiç/ ‘Nuk do ta njohim pavarësinë e Kosovës’
28/03 17:45
Top News – Vetëdorëzohet i akuzuari/ Vrasja aksidentale e shqiptarit në Athinë
28/03 15:50
Top News – Kosova e Serbia nisin zbatimin e paktit/ Nuk ka anëtarësim në BE pa zbatuar marrëveshjen
28/03 13:40
Top News – “Kosova e Serbia ‘të bëjnë paqe’ në Malin e Zi”, Abazoviç vetofrohet për negociatat
27/03 19:01
Top News – Vuçiç ndërhyn në zgjedhjet e Malit të Zi/ Për të ndaluar presidentin Gjukanoviç
27/03 16:27
Top News – Greqia nuk ka në plan të njohë Kosovën/ Presidentja- Qendrimi i Athinës mbetet i njëjtë
27/03 14:43
Top Channel / Erë e re në marrëdhëniet greko-turke/ Zbutet retorika dhe tensionet mes dy vendeve
26/03 15:21
Top News – 24 vite nga masakrat e Krushës… / E vërtëta në arkivat e Beogradit, Kurti kërkon hapjen
26/03 14:46
Top News – ‘Serbët viktimizohen! Deklarata e Ambasadorit Hill e pamatur’
26/03 13:43
Top News – Protesta kundër Asociacionit në Kosovë/ Opozita- Kurti u dorëzua përballë Serbisë!
25/03 17:46
Top Channel/ Greqia feston sot ditën e pavarësisë, paradë ushtarake në Athinë
25/03 16:42
Top News – Avionë, tanke dhe raketa mbi Athinë/ Greqia ‘tregon dhëmbët’ me paradën ushtarake
25/03 14:49
Top News – Konferenca ‘Roli i lajmeve në realitetin ballkanik’, e ftuar edhe kryetarja e AMA-s
25/03 14:25
Top News – Një nga njerëzit më të kërkuar më botë/ Arrestohet në Mal të Zi bosi i kriptomonedhave
24/03 16:27