Top News – Mblidhet Komiteti i Ekspertëve/ Karantinë për këdo që hyn nga Greqia dhe Maqedonia
19/04/2021 15:21

Komiteti teknik i ekspertëve ka dalë sot në një konferencë për shtyp lidhur me situatën e koronaviruait në vendin tonë si dhe masat kufizuese antiCovid. Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik deklaroi se ka një rënie të madhe të rasteve pozitive me Covid 19. Mesatarja ditore e rasteve të diagnostikuara me koronavirus ka zbritur në 172 nga mbi 200 që ishte. Përveç Tiranës është vënë re një numër i lartë rastesh pozitive edhe në tre qarqet Gjirokastër, Berat dhe Korçë. Komiteti i Ekspertëve vendosi të aplikojë një karantinë 14 ditore për të gjithë ata qytetarë që duan të hyjnë në vendin tonë nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut. Masa e karantinës do të nisë nga dita e nesërme dhe do të qëndrojë në fuqi deri më 3 maj. Sipas Mira Rakacollit një masë e tij merret pasi këto vende fqinjë kanë ende shifra të larta ditore të infektimeve. Ndërkohë nxënësit e vitti të parë dhe të dytë që kanë qenë në mësim online do të mund të fillojnë mësim në klasë. “Shifrat e përmirësuara tregojnë se drita po duket, kemi ende rrugë. Subjektet politike të tregohen të përgjegjshme”- tha Mira Rakacolli në prononcimin për mediat.

Top News – Hartë prostitucioni në Tushemisht/ Në pranga pronari dhe administratorja e hotelit
12/05 10:23
Top Channel/ Tentativa per kultivim kanabisi, arrestohen 2 persona në Krujë
12/05 10:15
Top Channel/ Tronditet dhe Korça! Një i plagosur me armë zjarri
12/05 02:25
Top Channel/ Atentat në Elbasan, vritet 41-vjecari, viktima Everest Çaka. Plagoset bashkëshortja
12/05 02:24
Top News – Atentat mafioz në Elbasan/ Ekzekutohet 41 vjeçari për motive hakmarrje
11/05 22:31
Top News – Kush është viktima e atentatit mafioz/ Historia e tij nis me një disko në Barcelonë
11/05 21:56
Top News – Shefi i Policisë që shkarkoi Rama/ Riemërohet në post nga drejtori Ardi Veliu
11/05 21:45
Top News – Organizatat terroriste në Shqipëri/ Ja emrat, vendimi botohet në fletoren zyrtare
11/05 21:44
Top News – Atentat mafioz në Elbasan/ Ekzekutohet 41 vjeçari për motive hakmarrje
11/05 21:43
Top News – Shitësit e kokainës kapen në befasi/ Durrës, sekuestrohet 1 kg drogë 2 në pranga
11/05 21:42
Top Channel/ Ekzekutimi i 41-vjeçarit në Elbasan, mbërrin në vendngjarje Ardi Veliu
11/05 21:31
Top News – A janë votat, kusht për ministër! Emrat e mundshëm të kabinetit ‘Rama 3’
11/05 21:27
Top News – Manovrat ushtarake mbi Adriatik/ Ushtarakët amerikanë ndërhyjnë në Durrës
11/05 21:26
Top Channel/ Ekzekutim në Elbasan, qëllohet për vdekje 41-vjeçari
11/05 21:00
Top Channel/ Qëllohet për vdekje i riu në Elbasan, shpëton vajza që ishte në makinë me të
11/05 20:59
Top News – ‘Xubi’ i Yzberishtit vdes në aksident/ Në luftë me bandat, por jetën ia mori motorri
11/05 20:20
Top News – ‘Pandora V’, në operacion Shqipëria/ Objekte të vjedhura arkeologjike, 67 arrestime
11/05 20:19
Top News – Shkarkimi, strategjia e Ilir Metës! A do dëshmojë presidenti në komisionin hetimor!
11/05 20:18
Top Channel/ Kërpudhat kanë vrarë dhe më parë/ Në 5 vite ka pasur 50 helmime, 3 nuk mbijetuan
11/05 20:03
Top Channel/ Dhuna në familje, burrat asnjëherë nuk i shikojnë problemet tek vetja
11/05 20:01