Top News – Kërkesa e Arben Krajës për Kuvendin!/Emrat e rinj të SPAK e BKH duan më shumë pavarësi
28/09/2022 12:49

Gjashtë vite pasi deputetët ngritën kartonat jeshilë për kuadrin e ri ligjor të gjyqësorit; shefat e drejtësisë së re kërkojnë më shumë kompetenca dhe pavarësi në ushtrimin e detyrës. E pyetur nga Top Neës, deputetja Klotilda Bushka deklaroi se nuk ka ende një draft të ndryshimeve ligjore por vetem analiza që bazojnë kërkesat për ndryshime ligjore me qëllim përmiresimin e funksionalitetit të sistemit, plotësimin e vakancave më shpejt, dhe uljen e backlogut. Komisioni i Ligjeve ka ngritur nje grup teknik pune që po punon së bashku me ekspertë dhe OPDAT të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe delegacionin e Bashkimit Europian në Tiranë. Mësohet se teksa mandatit të kreut të SPAK, Arben Kraja po i vjen fundi, Kuvendi është duke shqyrtuar kërkesën e tij, depozituar në prill të vitit 2021. Kraja kërkon mundesine e rikandidimit duke kerkuar amendim të ligjit “Për organizimin dhe funksionimin e institucioneve për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar” ku futet dhe organi i drejtesise qe ai drejton.

Top News – Shifrat e drogës në Shqipëri/ Publikohen nga policia dhe Guardia di Finanza
09/12 22:33
Top Channel/ Arrestohen dy persona që trafikonin 70 kg kanabis në rrugën Ersekë-Përmet
09/12 22:17
Top News – SPAK dështoi me hetimet, fshehu provat/ Bardhi-Pagesat e Zotos për udhëtimet e Ahmetajt
09/12 22:14
Top Channel/ Elbasan, përplaset për vdekje këmbësori, në rrugën pa ndriçim dhe pa mbikalime
09/12 21:47
Top News – Dy aksidente në Elbasan dhe Gjirokastër/ Dy viktima, një shofer dhe një këmbësor
09/12 21:19
Top News – Kushtetuesja për votën e emigrantëve/ Merret vendimi që ‘detyron’ kuvendin
09/12 20:48
Top News – Fundjavë me rebeshe shiu dhe reshje bore/ Kthesa e motit, disa zona rrezikojnë përmbytjen
09/12 20:04
Top Channel/ Shëndetësia me orar! Dyndje dhe pritje në poliklinika, të sëmurët ikin edhe pa vizita
09/12 19:51
Top News – Edhe 6 muaj hetime për ‘Plumbin e Artë’/ E dashura e Nuredin Dumanit, person nën hetim
09/12 19:47
Top Channel/ Forumi për agjendat globale/ Shqipëria përfaqësohet nga kryeministri
09/12 19:39
Top Channel/ Aksident me vdekje në aksin Elbasan-Metalurgjik
09/12 19:33
Top News- BE, alarm të kuq Shqipërisë!/ ‘Braktisni pasaportat e arta ose kthejmë vizat’!
09/12 18:19
Top Channel/ Arrestohet 27 vjeçari për vrasje të dyfishtë në malësi të madhe
09/12 18:18
Top Channel/ Shkodër, arrestohen dy të rinj që vodhën një dyqan celularësh
09/12 18:17
Top News – Në kërkim për vrasje të dyfishtë/ Shkodër, arrestohet pas dy vjetësh në arrati
09/12 18:09
Top News – Detyrimet e prapambetura të bashkive/ Ndryshon ligji, 30 për qind për uljen e borxheve
09/12 18:08
Top News – Dhuna ndaj grave në Shqipëri / Lindita Nikolla prezanton nismën e re
09/12 17:34
Top News – ‘Shop’, operacioni kundër hajdutëve/ Shkodër, arrestohet një 19 vjeçar
09/12 17:28
Top News- Skema e falsifikatorëve në radhët e Policisë/ Hiqnin nga sistemi gjobat e policisë rrugore
09/12 17:26
Top News – Dosja I.M’, Vasili- Vendim i rëndësishëm/Gjykata urdhëron prokurorinë që të hetojë
09/12 16:57