Top News – Këngëtaja legjendare/ Vera Lynn vdes në moshën 103 vjeç
18/06/2020 20:19

Këngëtarja legjendare britanike, Vera Lynn, e cila ndihmoi të mbahej lart morali gjatë Luftës së Dytë Botërore, ka ndërruar jetë në moshën 103-vjeçare. Lynn, e konsideruar një ikonë e vërtetë në vend, ka qenë gjithmonë një prej këngëtareve më të dashura të Britanisë. E njohur si Dashuria e Forcave, këngëtarja e shndërruar në një ikonë gjatë luftës ndihmoi shpiërtisht ushtarët që luftuan jashtë vendit si dhe civilët brenda kufijve me këngë si, "The White Cliffs of Dover", në të cilat shfaqeshin dëshirat dhe shqetësimet rreth konfliktit me Gjermaninë Naziste. Në 1975, asaj iu dha çmimi Damë, që për gratë është i barasvlefshëm me çmimin e kalorësit. Lynn është përmendur së fundmi nëpër titujt e mediave kur Mbretëresha Elizabeta II, përdori fjalët e këngës së saj të famshme, për t’i thënë shtetit “ne do të takohemi sërish”, përgjatë një transmetimi të rrallë para kombit, në kohën e pandemisë së koronavirusit.

Tirana në letërsi/ Në qendër të romanit “Metamorfoza e një kryeqyteti”
08/08 20:18
Arti sfidon pandeminë/ Ekspozitë pikture në Durrës
08/08 12:58
Peizazhi nuk është më trend/ Kolonitë e piktorëve nëpër Shqipëri nuk po zhvillohen më
06/08 20:37
Festivali i Resë/ Aktiviteti i vetëm edhe pse Tirana është e boshatisur
02/08 20:22
Ekspozitë pikture në lulishte Elbasan, i prezantohen publikut punimet e pandemisë
01/08 19:32
Tekstet e këngëve HIT/ Papingji: Prioritet nuk është e shkruara, por efekti që përcillet në publik
30/07 20:18
Instalacioni “Kafazi”/ Dëshmitë e studentëve për izolimin gjatë pandemisë
29/07 20:10
100 vjetori i Arshi Pipës/ Përkujtimi nga qendra Kombëtare e Librit dhe leximit
28/07 15:50
Tirana e artit të 3 karantinave/ Ekspozohen veprat e 100 artistëve, nga brezi i profesorëve deri…
25/07 20:10
Ngjyra shqiptare në Madrid/ Artisti Petrit Halilaj hap ekspozitën në pallatin e Kristaltë
23/07 20:00
Ekspozitë në kohë pandemie/ Veprat e Ibrahim Kodrës prezantohen në Lihtenshtajn
22/07 20:01
Përkujtohet Martin Camaj/ 95 vjetori i lindjes mes debateve të ditëve të fundit për figurën e tij
22/07 16:30
Dy lirikë të shqipes/ Fatos Arapi dhe Frederik Rreshpja, përvjetorët në një ditë
20/07 19:59
Ekspozitë në shtëpinë e Kadaresë/ Momentet historike të Gjirokastrës në foto bardhezi
20/07 13:12
Piktura e kavaletit/ Studentët e mbyllën këtë vit shkollor me ekspozitën tradicionale
19/07 20:52
Artet e bukura të Korçës/ 100 vjetori i shoqatës që kryetar të parë zgjodhi Thoma Nasin
18/07 20:06
Teatër në natyrë/ “Komedia pas vdekjes” e Çajupit, premierë në Korçë
18/07 15:28
3 Çmimet e karantinës/ 82 vepra në garë që nxitën shkrimin në muajt e izolimit
17/07 20:01
Përkthimi i autorëve shqiptarë/ Qendra kombëtare e librit hap një fond për përkthimet nga shqipja
15/07 19:56
Historiku i censurës/ Ekspozohen shkresa dhe libra të ndaluar të shkrimtarëve gjatë komunizmit
14/07 20:00