Top News – Italia, alarm për krizë të re refugjatësh/ Mijëra emigrantë mbërrijnë çdo javë me anije
24/03/2023 17:50

Ministri i Jashtëm italian ka ngritur alarmin për një krizë të re emigrantësh që I kanosët Bashkimit Europian. Antonio Tajani parashikon se qindra mijëra emigrantë do të mbërrijnë në brigjet e Europës, nëse nuk miratohet menjëherë ndihma për Tunizinë. Pasi ka pranuar më shumë se 20,000 emigrantë që kanë mbërritur me anije deri më tani në 2023, Italia ka të ngjarë të kapërcejë rekordin e të gjitha kohërave për numrin e madhe të emigrantëve në vitin 2016, kur 181,436 persona mbërritën në vend. Shumica vijnë nëpërmjet Afrikës së Veriut nga Afrika Sub-Sahariane, por një zyrtar i lartë në Romë tha se qeveria italiane ishte e shqetësuar se shumë tunizianë do të lëviznin gjithashtu nëse ekonomia e vendit do të shembet. Bisedimet e ndihmës ndërmjet Tunizisë dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) janë bllokuar prej muajsh, me SHBA, ndër të tjera, që kërkojnë reforma rrënjësore nga presidenti Kais Sagitt.

Top Channel/ Basha: 17 Maji marrëveshje transparente u duartrokit nga Beisha dhe Meta
05/06 23:26
Top Channel/ “BE e gatshme të organizojë takim të nivelit të lartë”, Stano: Kur të jenë kushtet …
05/06 23:18
Top News – Në kërkim të një kryetari…/ PD hap garën, por përjashton Sali Berishën
05/06 23:09
Top Channel/ Rinumërimi i kutive në Rrogozhinë, rezultati nuk ndryshon, Memolla mbetet fitues
05/06 23:06
Top News – Tentuan të destabilizojnë Ballkanin/ SHBA-ja sanksionon shtatë zyrtarë rusë
05/06 22:56
Top News – Ukraina do çlirojë vendin me tanket e NATO/ Ushtria e Kievit nis kundërsulmin në lindje!
05/06 22:56
Top News – Turi i falënderimeve/ Rama në Fier- Kadastra do të kalojë online
05/06 22:08
Top News – Qindra trupa të NATO-s mbërrijnë në Kosovë/ Aleanca sjell ushtarë shtesë pas tensioneve
05/06 21:25
Top Channel/ Ekrani i Artit/ Në Shkodër u zhvillua edicioni i gjashtë i festivalit të filmit
05/06 20:52
Top News – BE planifikon takim Kurti –Vuçiç/ Pas takimit me Vjosa Osmanin në Moldavi
05/06 20:42
Top News – “Hetoni sulmet serbe ndaj gazetarëve’, CPJ apel Kosovës
05/06 20:42
Top News – Rinumërimi i votave të 14 Majit/ Në Rrogozhinë nuk ndryshon gjë, do hapet edhe Belshi
05/06 20:41
Top Channel/ “Do përdorim çdo opsion”!Blinken: SHBA nuk do e lejojnë Iranin të marrë armë bërthamore
05/06 20:33
Top Channel/ Sylvinho: Na presin 7 finale! Ndeshja e Shqipërisë me Moldavinë në arenën kombëtare
05/06 20:31
Top Channel/ “Dëbuam 1800 shqiptarë”, fjalimi i kryeministrit Rishi Sunak në Parlament
05/06 20:25
Top Channel/ Lajcak dhe Escobar sot në Prishtinë, ndërkombëtarët ndërhyjnë për krizën në veri
05/06 20:24
Top Channel/ Kampionët e Tiranës/ Veliaj takon volejbollistët dhe basketbollistët që morën trofeun
05/06 20:15
Top Channel/ “Natë Evropiane”, shfaqja e përbashkët e Kastriot Tusha me Josif Gjipalin
05/06 20:08
Top Channel/ Rritje pagash me 20%, dhurata e spitalit ditor KEIT për punonjësit e saj
05/06 20:05
Top Channel/ Gazeta gjermane: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizim
05/06 19:56