Top News – Gjenocid apo masakër në Armeni/ Biden pritet të shprehet, rrezik acarimi me Turqinë
22/04/2021 13:58

President Joe Biden po përgatitet të shpallë masakrën e rreth një milionë armenëve nën perandorinë otomane, një gjenocid, këtë javë, duke rreizkuar këhstu një carje akoma më të madhe me Turqinë, por duke përmbushur një premtim elektoral për tu shprehur si president për vrasjet masive pasi më herët, paraardhësit e tij, nuk e kanë bërë këtë. Dy persona të afërt me presidentin thanë se ai do ta bënte deklaratën në kuadër të ditës së kujtesës, që shënohet të shtunën. Të dy ata sidoqoftë thanë se ka gjasa që ai të ndryshojë mendjen deri atëherë dhe të lëshojë një deklaratë ku e njeh eventin si të rëndë por pa e cilësuar gjenocid. Qeveria turke shpesh paraqet ankesa kur qeveri të huaja e cilësojnë eventin, që nisi në 1915, duke përdorur fjalën gjenocid. Ata pretendojnë se ajo ishte një kohë lufte dhe humbje kishte në të dyja palët. Ankaraja flet po ashtu për rreth 300 mijë viktima mes armenëve. Presidentët Barak Obama dhe Donald Trump, kanë evituar të përdorin fjalën gjenocid për të mos zemëruar turqinë. Por, Biden ka thënë se marrëdhëniet me turqinë dhe presidentin e saj, që kohët e fundit janë përkeqësuar, nuk duhet të pengojnë përdorimin e një termi që do ti jepte vlerë vuajtjes së armenëve më shumë se një shekull më parë dhe do të sinjalizonte një angazhim ndaj të drejtave të njeriut sot.

Top Channel/ Bomba izraelite shkatërron ndërtesën 12-katëshe në Gaza – Pa koment
11/05 21:24
Top Channel/ Berberi në Pakistan ofron prerje flokësh me zjarr e hanxharë mishi – Pa koment
11/05 21:23
Top Channel/ Autoritetet franceze bllokojnë hyrjen në fshatin e vrasjes së dyfishtë Cervennes
11/05 21:23
Top Channel/ Protesta në Afrikën e Jugut për vdekjet e sulmeve izraelite në Palestinë – Pa koment
11/05 21:22
Top Channel/ Mijëra emigrantë kanë mbërritur në ishullin italian të Lampedusa – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Nëntë të vdekur në masakrën e shkollës në qytetin rus të Kazan – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Marina e SHBA monitoron afrimin e barkave iraniane në ngushticën e Hormuz – Pa koment
11/05 21:20
Top Channel/ Inaugurohet ura gjigante ndërkufitare mes Botswana e Zambia – Pa koment
11/05 21:19
Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57