Top News – Bezos ‘blen’ NASA-n / 2 miliardë dollarë për të shkuar në hënë
27/07/2021 21:30

Jeff Bezos do ti japë NASA-s 2 miliardë dollarë në përpjekje për të rindezur betejën e hapësirës mes kompanisë së tij Blue Origin dhe Space X të Elon Musk. Njeriu më i pasur i botës i bëri apel administratorit të NASA-s Bill Nelson, në një letër të hapur duke ofruar që të mbulojë miliarda dollarë kosto të agjencisë hapësinore amerikane. Duke bërë këtë, Bezos shpreson se Blue Origin do të mund të rimerret në konsideratë për një kontratë për të ndërtuar mjetin që do të cojë astronautët e radhës në hënë. Propozimi i tij i pazakontë vjen pak muaj pasi NASA zgjodhi SpaceX, duke lënë mënjanë Blue Origin, për një kontratë 2.9 miliardë dollarëshe për të ndërtuar mjetin. Agjencia fillimisht kishte si qëllim të siguronte të paktën dy kompani nga sektori privat për të ndërtuar anijen hapësinore që do të dërgonte astronautët në sipërfaqen e hënës për misionet e uljes në hënë Artemis. Por në prill, NASA dha njoftimin surprizë se do të vijonte përpara me SpaceX si kontraktor të vetëm për projektin duke përmendur kostot si shkak kryesor. Blue Origin nuk reagoi ndaj vendimit. Por tani Bezos, i sapodalë nga fluturimi hapësinor javën e shkuar, do të sigurohet që paratë të mos jenë problem.

Top News – As që e përmendi Kosovën/ Grenell kritikon Biden për fjalimin në OKB
21/09 23:25
Top News-Si po ndërmjetëson BE krizën/Borrell telefonoi me urgjencë Vuçiç dhe Kurtin
21/09 23:06
Top News- Bota përballet me një dekadë vendimtare/Fjalimi i parë i Biden në OKB
21/09 22:49
Top Channel/ Talibanët thonë se kthimi i vajzave në shkolla do të bëhet ‘sa më shpejt’
21/09 22:12
Top Channel/ Pylli tropikal më i madh i Nigerisë, parajsë e specieve të rrezikuara
21/09 22:11
Top Channel/ Portugalia nis ‘e zhveshur’ sezonin e vjeljes së rrushit
21/09 22:10
Top Channel/ Studentët në radhë për të dhënë gjak pas masakrës në universitetin e Perm
21/09 22:09
Top News- Covidi ka vrarë sa gripi spanjoll/ 675,000 viktima në SHBA
21/09 18:30
Top News – ‘Rusia është vrasëse’ / Gjykata evropiane shprehet për vrasjen e Litvinenkos
21/09 16:47
Top News – Talebanët zgjerojnë kabinetin / Prezantojnë listën e zv.ministrave, asnjë grua
21/09 16:40
Top News – ‘Rusia është vrasëse’ / Gjykata evropiane shprehet për vrasjen e Litvinenkos
21/09 16:19
Top Channel/ Trondit Papa Françesku: “Më donin të vdekur, po përgatisnin Konklavën”!
21/09 16:13
Top News – Kapen tre tonë heroinë afgane / Me vlerë 2.7 mld usd, talebanët ‘përveshin mëngët’
21/09 16:07
Top Channel/ Zgjedhjet në Gjermani, priten ndryshime, socialdemokratët janë në krye
21/09 15:44
Top News – ‘Nuk jam një tjetër Trump’ / A do mund t’i bindë Biden aleatët…
21/09 15:29
Top News – Sulmi me Novichok / Një tjetër rus nën akuzë
21/09 15:16
Top Channel/ “Pompei 2”: skenat tmerruese kur llava zbret në rrugë, gllabëron shtëpitë në La Palma!
21/09 15:03
Top Channel/Konfiskohen tre tonë heroine afgane, vlera miliarda dollarë- kalohej si mineral!
21/09 14:49
Top Channel/ “Picën haje në trotuar”; presidentin Brazilian Bolsonaro e nxjerrin nga restoranti
21/09 14:48
Top Channel/Agjentët amerikanë mbi kuaj,qëllojnë me kamxhik emigrantët në kufi:“Si Perëndimi i Egër”
21/09 14:37