Top News – Asgjë tjetër përveç njohjes! Kosovë, opozita: Propozimi i BE, i papranueshëm
27/01/2023 14:44

Partitë politike opozitare në Kosovë mbështesin procesin e dialogut me Serbinë, por ato thonë se nuk pranojnë propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve, në rast se nga ky propozim nuk rrjedh njohja e Kosovës nga ana e Serbisë. Qëndrimi i partive opozitare është i ngjashëm me atë të Qeverisë së Kosovës. Propozimi i BE-së për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi u është dorëzuar dy vendeve në fund të verës së vitit të kaluar, por përmbajtja e tij nuk është bërë publike. Ky propozim, parashikon të drejta të barabarta për Kosovën dhe Serbinë, respektim të integritetit territorial, paprekshmëri të kufijve, njohje të simboleve shtetërore dhe një strukturë të veçantë për komunitetin serb në Kosovë. Në dokument nuk përmendet njohja e ndërsjellë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë apo anëtarësimi i Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, gjëra për cka insistojnë publikisht zyrtarët kosovarë, por theksohet mbështetja që palët duhet t’i japin njëra-tjetrës në procesin e integrimeve evropiane. Propozimi i Bashkimit Evropian, që më herët njihej si plani franko-gjerman, ka marrë ndërkohë edhe mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Partia Demokratike e Kosovës, thotë se e mirëpret propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, por vetëm si bazë për bisedime për marrëveshjen përfundimtare med dy vendeve.

Top News – Serbët bojkotojnë zgjedhjet/ Nën ‘bekimin’ e Beogradit, edhe pas ujdisë së Ohrit
22/03 18:10
Top Channel/ “Planet asimiluese”/ Sot në Inside Story, dokumentar për shqipen në Maqedoninë e Veriut
22/03 12:40
Top News – SHBA-BE i japin fund lojës së Serbisë/ Ujdia kalon edhe pse s’e firmosi Vuçiç
22/03 12:39
Top News – Kërcënim i drejtpërdrejtë ushtarak për Kosovën/ Alarm për Serbinë dhe Rusinë
21/03 21:19
Top News – Maqedonia fal shkelësit e masave gjatë pandemisë, parlamenti miraton amnistinë
21/03 20:52
Top News – Kurti-Vuçiç si Zaev dhe Tsipras/ SHBA kërkon pajtim si Greqia me Maqedoninë e Veriut
21/03 18:05
Top News – Borrell: Asociacioni vjen i pari! ’Kosova e pranoi, tani ta krijojë, BE ju monitoron!’
21/03 15:05
Top News – Kurti ‘shpërthen’ ndaj Vuçiçit / Serbia të dënohet, nuk firmosi marrëveshjen!
21/03 15:02
Top Channel/Marrëveshja e Ohrit, Kurti: Pres nga faktorët ndërkombëtar të dënojnë sjelljen e Serbisë
21/03 13:46
Top News – U arrestua për vrasjen e shqiptarit në Athinë/ 23-vjeçari me precedent të mëparshëm penal
21/03 11:19
Top News – Vrasja e shqiptarit në Athinë/ Arrestohet një tjetër autor, në kërkim 6 të tjerë
20/03 22:49
Top News – Marrëveshja e pafirmosur në Ohër/ Pieter Feith- Ky nuk është fundi i procesit
20/03 22:38
Top News – Shkeljet Serbisë ndaj shqiptarëve/Eurodeputetja-Gati të vizitoj Preshevën t’i verifikoj
20/03 20:40
Top News – Shkupi i jep Ukrainës 4 avionë luftarakë/ Ndihma ushtarake dërgohet në mënyrë të fshehtë
20/03 18:14
Top News – Shqiptarët dhe pro-serbët në Mal të Zi / Si votuan mes Gjukanoviç dhe Milatoviç
20/03 16:55
Top News – Vuçiç akuzohet për tradhti kombëtare/ ‘Presidenti shiti njohjen e Kosovës në Ohër’
20/03 16:00
Top News – Kosova dhe Serbia në BE?! / Borrell informon ministrat për takimin e Ohrit
20/03 14:09
Top News – ‘Lojëra fjalësh’ për Asociacionin… / Plani i Bashkimit Evropian shton paqartësinë
20/03 12:41
Top News – Gjukanoviç fiton raundin e parë…Në balotazh me një ekonomist, beteja e madhe më 2 prill
20/03 11:46
Top News – Pajtimi mes Kosovës dhe Serbisë / Blinken përshëndet dakordësinë për planin e BE
20/03 11:36