Top Channel/ “Vetëm 72 orë oksigjen”, ankth për 53 personat në bordin e nëndetësës së zhdukur
22/04/2021 14:35

Është një garë kundër kohës përpjekja e autoriteteve indoneziane për të shpëtuar 53 personat në bordin e nëndetëses bërthamore, të zhdukur një ditë më parë në afërsi të ishullit të Balit. Rezervat e trye të oksigjenit mund të zgjasin maksimumi për 72 orë. Marina indineziane ka mobilizuar në operacionin e kërkim-shpëtimit 6 luftanije, një helicopter dhe 400 persona. Singapori e Malajzia dërguan anijet e tyre ndërsa SHBA, Australia, Franca dhe Gjermania ofruan ndihmë. Nëndetësja KRI Nanggala-402 ishte përfshirë në një stërvitje me silurë, kur papritur kontaktet me të u ndërprenë. Mendohet se nëndetësja mund të zbritur në një thellësi prej 600 deri në 700 metrash. Kjo është një nga pesë nëndetëset që operohen nga Indonezia. Ajo është prodhuar nga fundi i viteve 1970 dhe iu nënshtrua një riparimi dy-vjeçar në Korenë e Jugut që përfundoi në 2012, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51
Top News – Popullsia e Kinës rritet pak/ Regjistrohet ritmi më i ngadaltë në dekada të tëra
11/05 11:48
Top News – 4 humbje jete të tjera nga Covid/ Infektimet e reja në nivelet më të ulta
11/05 02:51
Top News – Variant indian i Covid 19/ OBSH: Po kthehet në shqetësim global
10/05 22:55