Top Channel/ Tre rivalë për kreun e SPAK/ Në garë, Altin Dumani, Adnan Xholi, Ervin Kondili
31/10/2022 19:48

Prokurori Altin Dumani wshtw kanditatura e tretw qw shpreh interes për drejtues të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Mw herwt interes pwr drejtimin e spak kanw shprehur prokurorwt Andan Xholi dhe Ervin Kondili. Afati i fundit për të depozituar kërkesën është data 2 nëntor. Aspirantët për tw drejtuar SPAK do të kenë 45 ditë kohë për aplikim, duke bashkëngjitur edhe dokumentacionin e nevojshëm. Në vijim, në përfundim të këtij afati, KLP do të ketë në dispozicion edhe 45 ditë të tjera për t’u njohur me dokumentacionin dhe platformat e aplikantëve që do të shprehin dëshirën për të kandiduar, si dhe zhvillimin e seancave dëgjimore me secilin prej tyre. Hapja e garës për zgjedhjen e kreut të ri të SPAK, nisi në mes të shtatorit, pasi drejtuesit aktualë të institucionit, Arben Krajës i përfundon mandati më 18 dhjetor dhe sipas ligjit, Këshilli duhet të hapë procedurën 3 muaj më parë. Drejtuesi i SPAK nuk ka të drejtë rizgjedhjeje, gëzon vetëm 1 mandat, ndërsa Kraja do të mbetet prokuror i SPAK për një mandat 9-vjeçar.

Top Channel/ Apeli nis punën, janë ende 25 mijë gjyqe që nuk kanë një datë të përcaktuar
03/02 15:13
Top Channel/ Shkollat e reja në Tiranë, kryebashkiaku Veliaj inspekton punimet në Vaqarr
03/02 15:11
Top Channel/ Dy aksidente me motor, humbin jetën një 18-vjeçar në Tiranë dhe një 65-vjeçar në Durrës
03/02 15:09
Top Channel/ Shembet mbikalimi në Shkodër, dyshohet se u godit nga një kamion!
03/02 15:00
Top News – Apeli hedh shortin, hapet rruga për gjyqin e ‘vulës’ së PD-së
03/02 14:20
Top News – Helikopterët amerikane në malet shqiptare/ SHBA, stërvitje me trupat e vendit tonë
03/02 14:06
Top News – Shkolla e re e Vaqarrit/ Veliaj inspekton punimet, thirrja për prindërit
03/02 14:02
Top News – ‘Yuri Kim më kërcënoi fëmijët / ’Berisha për ambasadoren-Mbështet tenderat pa garë
03/02 13:49
Top Channel/ Shembet mbikalimi në hyrje të qytetit të Shkodrës
03/02 13:00
Top News – Tragjedia në familjen Saliaj/ Gjyshi i vrau babanë 18-vjeçarit 2 vite më parë
03/02 12:53
Top Channel/ Priten ditë të acarta! Moti do të ftohet në fundjavë
03/02 12:45
Top News – Mashtrim me bursa fiktive në Tiranë/ 5 në pranga, 5 të huaj në kërkim
03/02 12:42
Top Channel/ Reshje bore në Korçë/ Probleme me energjinë elektrike. Akset rrugore janë të kalueshme
03/02 12:40
Top Channel/ Apeli nis punën/ Janë ende 25 mijë gjyqe që nuk kanë një datë të përcaktuar
03/02 12:32
Top Channel/ Motori i merr jetën/ Aksident në Jubë të Durrësit, 65 vjeçari humb jetën
03/02 12:31
Top Channel/ Vdes në aksident 20 vjeçari/ Tiranë, humbi drejtimin e motorit elektrik në mesnatë
03/02 12:30
Top Channel/ Kapen call center mashtrues/ Arrestohen disa persona dhe një shtetas italian
03/02 12:29
Top News – U merrnin para pacientëve/ Në pranga mjeku dhe imazheristi në QSUT
03/02 12:16
Top Channel/ Ngricat “pushtojnë” Bulqizën! Moti shkakton probleme, vështirësi në qarkullim
03/02 12:02
Top Channel/ Aksident me vdekje në Jubë të Durrësit
03/02 11:13