Top Channel/ Shpërthejnë trazirat në Rusi, qindra të arrestuar
22/04/2021 12:34

Më shumë se 1700 protestues në Rusi përfunduan na pranga pas protestave masive që kanë shpërthyer në mbarë vendin për lirimin e liderit të burgosur të opozitës, Aleksei Navalny. Tubimi më i madh u zhvillua në Moskës ku mijëra vetë iu drejtuan qendrës së qytetit, e ku disa persona u arrestuan që përpara se të niste mirë protesta. Mes tyre, kishte dhe bashkëpunëtorë të Navalnyt, gjendja shëndetësore e të cilit është përkeqësuar aq sa mjekët thonë se jeta e kryeopozitarit rus, është në rrezik. Protestat mbarëkombëtare u mbajtën vetëm disa ditë pasi autoritetet ruse filluan procedurat për të mbyllur e Fondacionit Kundër Korrupsionit të Navalny (FBK), me pretendimin se ajo është një organizatë "ekstremiste".Për shumë vite, FBK e Navalnyt e ka tronditur Kremlinin me hetimet e saj për pasurinë e pashpjegueshme të zyrtarëve të lartë, përfshirë atë të presidentit rus, Vladimir Putin.Organizata Human Rights Ëatch dënoi goditjen ndaj protestuesve, duke e quajtur kretësisht të pajustifikuar". Është e paqartë nëse demonstratat ishin të po atyre përmasave dhe intensiteti sikurse protestat mbarëkombëtare që shpërthyen në janar pas arrestimit të zotit Navalni, kundërshtari kryesor i Presidentit Vladimir Putin. Vlerësimet mbi pjesëmarrjen ndryshonin shumë. Policia e Moskës tha se 6,000 vetë demonstruan në kryeqytet, ndërsa një vëzhgues tha për kanalin YouTube të zotit Navalni se bëhej fjalë për një turmë prej rreth 60,000 vetësh.

Top News – Spanja lehtëson masat anti-COVID/ Pas 6 muajsh, të rinjtë festojnë ‘lirinë’
09/05 21:27
Top News – 100 palestinëze të lënduar/ Përleshjet mes protestuesve dhe policisë në Izrael
09/05 19:35
Top News – Putin demonstron forcën/ Paradë madhështore, akuzon perëndimin për Ruso-Fobi
09/05 17:50
Top News – Armë Ruse dhe Kineze/ SHBA konfiskon arsenalin e madh në detin Arabik
09/05 17:48
Top News – Ja pse është I fiksuar me Marsin! Elon Musk rrëfen se vuan nga sindroma e Asperger
09/05 17:46
Top News – Gjilpëra në vend të ‘dhëmbëve’/ Kështjella e Drakulës kthehet në qendër vaksinimi
09/05 17:20
Top News – Anglia përzë gangsterin nga Hasi/ I hiqet leja e qëndrimit, konsiderohet i rrezikshëm
09/05 17:20
Top News – Pak pas mesnate…/ Raketa Kineze kaloi edhe mbi Shqipëri
09/05 17:19
Top Channel/ Merkel jep lajmin e mirë: pushime në Europë edhe për të pavaksinuarit!!
09/05 17:13
Top Channel/ 12 mijë trupa, qindra autoblinda e avionë: Rusia i “tregon muskujt” perëndimit!
09/05 17:13
Top Channel/ Operacioni dramatik, marina amerikan ndalon në det ngarkesën gjigande të armëve ruse!
09/05 17:10
Top Channel/ “Si të jetë Viti i ri”: Spanja heq ndalim qarkullimin, shpërthejnë festimet në rrugë!
09/05 17:09
Top Channel/ BE rrëzon AstraZeneca-n: “Nuk ia rinovojmë kontratën”!
09/05 15:36
Top Channel/ Amerikanët u tërhoqën, rikthehen masakrat në Kabul-vriten dhjetëra vajza
09/05 15:32
Top News – Bajram edhe për macet/ Në Malajzi, veshje të reja edhe për kafshët shtëpiake
09/05 15:28
Top News – Festë e madhe në Spanjë/ Mesnatën e të shtunës mbaruan kufizimet
09/05 15:27
Top News – Përqafimet lejohen sërish…/ Britani, nga 17 maji takohen miqtë e familjet
09/05 15:27
Top Channel/ Momenti kur raketa kineze bie mbi oqean, ja kur kaloi mbi Shqipëri!
09/05 15:10
Top News – ‘Kërpudha e zezë’/ Myku që po gjymton pacientët me covid në Indi
09/05 14:11
Top Channel/ Gjermania e Franca, “ultimatum” SHBA-së: “ Mos blloko vaksinat”!
09/05 13:46