Top Channel/ Sëmundja e rrallë, vajza pesë muajshe kthehet në “gur”!
02/07/2021 18:00

Prindërit e një vajze 5 muajshe që po kthehet në gur, sic shkruajnë mediat britanike, e kanë bërë publike dhimbjen e tyre me shpresën që t`i ndihmojnë të tjerët të shohin në kohë shenjat paralajmëruese të kësaj sëmundjeje të rëndë, e cila prek rreth 2 milionë njerëz në botë. Lexi Robbins u lind e shëndetshme, por prindërit e saj Alex dhe Dave mësuan më vonë nga mjekët se ajo vuante nga Fibrodysplasia Ossificans Progressiva, FOP, që i bën indet e buta në sistemin skeletor, të tilla si muskujt, tendinat dhe ligamentet, të kthehen në inde të forta të eshtrave. Ajo con drejt një ngurtësimi të trupit duke detyruar të sëmurët që deri në moshën 20 vjec të mberthehen në shtrat, ndërsa jetëgjatësia nuk shkon më shumë se 40 vjec. Është një problem gjenetik i cili mund të shkaktojë formimin e kockave jashtë skeletit, duke kufizuar lëvizjen e duke bërë që nga këtu të lindë krahasimi me kthimin e trupit në gur. Familja, nga Hemel Hempstead e Anglisë dëshiron që prindërit e tjerë të mësojnë shenjat e sëmundjes së rrallë. Lexi lindi më 31 janar dhe prindërit e saj thanë se gjëja e parë që vunë re ishte se ajo nuk kishte lëvizshmëri tek gishtat e mëdhenj, të cilët edhe në pamje nuk dukeshin shumë mirë. Në muajin prill i bënë grafi, dhe aty u ba se gishtat e mëdhenj ishin bashkuar e kishte rritje kockash në këmbë.

Top News/ F16-at po vijnë në Ukrainë, çështje ditësh / Çfarë ndikimi do të kenë në rrjedhën e luftës
13/06 11:41
Top News/ Pushtimi rus i Ukrainës dëmton planetin/RAPORTI: Përshpejton emergjencën globale të klimës
13/06 11:31
Top News/ Spiunët rusë mes nesh…’Gëlojnë’ në Evropë, aktivitet i shtuar në Gjermani
13/06 11:31
Top News/ Liderët e G7 mbildhen në Itali/ I japin 50 mld dollarë Ukrainës nga asetet e ngrira ruse
13/06 09:31
Top News/ Pekini ‘pushton’ Europën me elektriket. BE vendos taksa të larta për makinat kineze
12/06 23:00
Top Channel/ Greqia “përvëlohet”! Kamerat termike regjistrojnë temperatura ekstreme në Athinë
12/06 22:30
Top Channel/ Merr flakë ndërtesa ku strehoheshin punëtorët e huaj, humbin jetën 49 persona në Kuvajt
12/06 22:26
Top News/Izraeli i vrau komandantin e lartë. Hezbollahu nis hakmarrjen, breshëri raketash nga Libani
12/06 22:00
Top Channel/ Sot në krye të bashkisë, kush është politikani italian që vite më parë vrau shqiptarin
12/06 21:43
Top News/ OKB shton edhe përdhunimet. Krimet izraelit ndaj palestinezëve në Gaza
12/06 21:00
Top News/ Vrasjet në Gaza, krim kundër njerëzimit / OKB: Izraeli dhe Hamasi kryen krime lufte
12/06 17:22
Top News/ Pakt kundër të djathtës ekstreme/ Macron i bën apel partive rivale: Të bashkohemi!
12/06 17:20
Top News/ Bota e kinemasë mban zi për vdekjen e aktorit të famshëm francez Philippe Leroy.
12/06 16:15
Top News/ Zjarre, përmbytje dhe valë të nxehti…Ja çfarë e pret Evropën, moti ekstrem vazhdon
12/06 15:07
Top Channel/ I kërkuan një nxënësi marrëdhënie seksuale në grup, pushohen nga puna dy mësuese
12/06 14:46
Top News/ Britanikët pendohen për BREXIT-in / Vetëm 24 për qind duan të qëndrojnë jashtë BE
12/06 14:45
Top News/ Hungaria nuk do të bllokojë NATO-n/Stoltenberg ‘bind’ Orban, ‘po’ mbështetjes për Ukrainën
12/06 13:56
Top Channel/ Prekëse! Mes lotëve e të bërtiturave vajza puth babanë e torturuar në burgjet izraelite
12/06 13:16
Top Channel/ Asnjë shpresë se do gjendeshin, si mbijetuan motër e vëlla në pyllin me arinj për 4 net
12/06 13:12
Top Channel/ Edhe Gjermania “kundër” Kurtit? Ambasadori: Shpronësimi në veri, jo sipas ligjit!
12/06 12:25