Top Channel/ Presheva, në dialogun Kosovë-Serbi/ Kërkesa e kryetares së Preshevës, Ardita Sinani
11/06/2021 15:23

Me 15 qershor Kosova dhe Serbia pritet te ulen përballë njëra tjetrës me ndërmjetësimin e BE-së. Shqiptarët e Luginës se Preshevës kërkojnë të jene pjesë e dialogut. Ardita Sinani: Çështja e luginës se Preshevës duhet te jete ne tryezën e bisedimeve Kosove Serbi përmes përfaqësuesve te vet qofte direkt apo indirekt. E sapo zgjedhur në krye të Komunës së Preshevës, Ardita Sinani është e hapur për të gjitha skenarët. Ardita Sinani: Prioritet te jemi ne tryezën e bisedimeve. Por nëse ne bisedime flitet per çështje te reciprocitetit ose per realizimin e te drejtave te serbeve ne Kosove pse te mos te realizohet te drejta te njëjta per shqiptaret qe jetojnë ne Serbi. Te jete reciproke realizimi i te drejtave. Po ashtu nëse shfrytëzohen modalitetet a autonomisë territoriale atëherë i njëjti modalitet te shfrytëzohet edhe per ne. Nëse diskutohet per rikorrigjimin e kufijve ne jemi te gatshëm te pranojmë bashkëngjitjen e luginës se Preshevës si tërësi me Kosovën.

Top News – Kthim në shtëpitë e shkrumbuara/ Ja çfarë ka mbetur pas zjarreve në Varibob të Greqisë
04/08 11:37
Top Channel/ Banesa, biznese e makina të shkrumbuara, ja dëmet që ka shkaktuar zjarri në Greqi
04/08 11:13
Top Channel/Greqi,banorët kthehen në shtëpitë e djegura.Mitsotakis:Të gjitha banesat do rindërtohen!
04/08 10:39
Top Channel/ Vuçiç lidhje me mafian? Kreu i bandës kriminale thotë se ka takuar privatisht
03/08 15:33
Top Channel/ Zjarre pranë Athinës, flakët pranë qytetit. Në rrezik banesat periferike
03/08 15:25
Top News-51-vjeçari vret gruan brenda tavernës/E qëllon brutalisht 8 herë, dyshonte për tradhëti
03/08 15:20
Top News-‘Më tradhëtoi në shtëpinë tonë’/Shqiptari tregon pse e vrau me thikë gruan e tij
03/08 13:15
Top News – Mediet serbe ngrenë alarmin/ ‘10 vende tërhiqen nga njohja e Kosovës’
02/08 18:33
Top Channel/Greqia kufizon punën jashtë nga i nxehti ekstrem.Nga ora 12 deri në 16 kufizohet lëvizja
02/08 15:27
Top News – Përvëlohet edhe Kosova/ Temperatura të larta dhe rrezik nga zjarret
01/08 21:52
Top News – Luftë me zjarret edhe në Greqi/ Evakuohen 5 fshatra në zonën e Patrës
01/08 15:45
Top News-Greqia nuk po gjen qetësi/ Regjistrohen 4 tërmete brenda pak orësh
01/08 11:29
Top Channel/ Greqi, zjarret jashtë kontrollit. Evakuohen banorët e katër fshatrave
31/07 22:30
Top News – Mund të aplikohet doza e tretë/Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë
31/07 22:05
Top News – I nxehti përfshin Greqinë/ Javën e ardhshme, temperatura mbi 44 gradë
31/07 15:10
Top News – Vrau me thikë gruan/ Shqiptari doli sot para gjykatës në Greqi
31/07 14:30
Top Channel/ I mori jetën gruas, i heshtur e kokë ulur bashkëshorti vrasës del para Gjykatës
31/07 12:36
Top Channel/ Mali i Zi miraton masat e reja, pasaportë Covid-i për të hyrë në bare e restorante
31/07 11:31
Top News-‘Merr flakë’ Ballkani/ Temperaturat vijojnë të jenë mbi 43 gradë celsius
30/07 14:53
Top News – Vret gruan për xhelozi/Krimi nga një shtetas shqiptar në Athinë
30/07 14:49