Top Channel/ Operacioni “Vdekja e mbretereshes Elisabetë”, zbulohet sekreti!
03/09/2021 15:51

Dokumente sekrete kanë dalë në dritë, ku tregohet cfarë niveli organizimi ka strategjia e funeralit të mbretëreshës Elisabetë. Është menduar deri në detajin më të vogël se cfarë do të ndodhë kur monarkja britanike të mbyllë sytë përgjithmonë. Një prej lëvizjeve të para do të jetë një blackout total i mediave sociale dhe ndalimi i rishpërndarjes se mesazheve në Twitter, thotë the Guardian. Dokumentet e fshehta mbi operacionin e pagëzuar me emrin “Ura e Londrës”, të cilat janë parë nga Politico, flasin për plane për të ndryshuar ëebsite-in e familjes mbretërore duke e kthyer në një faqe të zezë, në të cilën të ketë vetëm një shënim të shkurtër që konfirmon vdekjen e mbretëreshës. Të gjitha faqet qeveritare do të shfaqin një shirit të zi. Arkëmorti i monarkes do të dërgohet përmes një procesioni nga pallati Buckingham në pallatin e Westminster, ku do të qëndrojë për homazhe për publikun 23 orë në ditë për tre ditë rresht. Për VIP-at, do të ketë bileta për rreshtat e parë. Funerali shtetëror do të mbahet 10 ditë pas vdekjes së saj e do të shpallet ditë zije kombëtare, por jo pushim zyrtar. Për momentin megjithatë, mbretëresha 95 vjecare duket se gëzon shëndet të plotë.

Top News – ‘Sulltani’ mbetet në fron/ Erdogan fiton zgjedhjet, por humb Stambollin e Ankaranë
28/05 21:18
Top Channel/ Përgjimet trondisin Bullgarinë, Petkov drejt dështimit për formimin e qeverisë së re
28/05 19:51
Top News/ Kundërshtohet shkrirja e ASA-s/ ‘Institucioni më i rëndësishëm në ruajtjen e gjuhës’
28/05 19:02
Top Channel/ Tensionet në Kosovë, Vuçiç takim me Macron dhe Scholz javën e ardhshme: Nuk ka dorëzim!
28/05 18:51
Top News – Pikantet nga zgjedhjet turke/ Voton… Qingji, por edhe dhëndëri me nusen
28/05 18:22
Top Channel/ Avioni i parë i pasagjerëve i prodhuar në Kinë, bën fluturimin e parë
28/05 18:11
Top Channel/ Financial Times për Shqipërinë! Reportazh për pasojat e emigracionit, jo vetëm negative
28/05 18:00
Top Channel/ Anti-reklama në Tik Tok! Qeveria britanike lufton me “ofertat” e trafikantëve
28/05 17:55
Top News – Kremlini ‘fshin’ Wagnerin / Prigozhin ankohet: Ndal raportimin në mediat shtetërore
28/05 17:50
Top News – Perëndimi po luan me zjarrin! Lavrov kërcënon për F-16: Përshkallëzim i papranueshëm
28/05 15:13
Top News-Britania e Madhe ‘paralajmëron’ shqip, fushatë reklamash për shqiptarët: Rrini larg Londrës
28/05 14:59
Top News – Kundërsulmi nis nga çasti në çast! Kryekomandanti i Ukrainës: Ka ardhur koha të…!
28/05 14:42
Top News – ‘Mobilizim për të mbështetur luftën’ / Rusëve u kërkohet të punojnë 6 ditë në javë
28/05 14:36
Top Channel/Kina i hap një tjetër “betejë” Perëndimit.Teston avionin e parë komercial për pasagjerë
28/05 14:15
Top News – Rusia kërcënon Britaninë e Madhe / Ndaloni ‘fluksin’ e armëve drejt Ukrainës, ndryshe…
28/05 13:35
Top News – Putin urdhëron ‘blindimin’ e kufijve / Ukraina godet gjithnjë e më thellë në Rusi
28/05 13:06
Top News – Ukraina bëhet ‘e rrezikshme’ / Sulmon rafinerinë e naftës në Rusi, Moska: Rrëzuam dronin
28/05 13:04
Top News – SHBA ‘merr frymë lirisht’ / Biden dhe republikanët arrijnë marrëveshje për borxhin
28/05 13:03
Top Channel / Zgjedhjet në Turqi/ Votohet sot në raundin e dytë për presidentin e ri
28/05 12:17
Top News – ‘Uron’ Kievin me kamikazë / Rusia, rrebesh dronesh mbi Ukrainë, sulme masive
28/05 11:45