Top Channel/ Nisen të vrasin ambasadorin kinez, vdesin 5 të tjerë
22/04/2021 13:10

Shpërthimi i një bombe në parkimin e një hoteli luksoz në Kueta të Pakistanit shkaktoi të paktën 5 të vdekur e 12 të plagosur, por ai që mendohet të ketë qenë shënjestra e atentatit, ambasadori kinez në vend, shpëtoi pa asnjë lëndim. Disa prej të plagosurve janë në gjendje kritike për jetën. Përgjegjësinë e sulmit e mori Grupi Tehrik-e Taliban (TTP), apo talebanët pakistanezë sic njihet ndryshe. Ministri i brendshëm i Pakistanit, Sheik Rashid Ahmed, tha se ky ishte qartazi një “akt terrorist”. Ambasadori ishte në hotel kur ndodhi shpërthimi dhe gjendej në një takim.Zyrtarët kinezë nuk komentuan menjëherë për incidentin.Kueta është kryeqyteti i Provincës së Baluçistanit, të kufizuar me Iranin dhe Afganistanin, e cila është mjaft e pasur me burime natyrore por që është rrënuar në vite nga dhuna sektare, sulmet nga militantët islamikë dhe kryengritje separatiste që ka shkaktuar mijëra viktima që prej viti 2004. Atje është shtuar shumë pakënaqësia me Pekinin sidomos pasi investimet kineze në kuadër të projektit 60 miliardë dollarësh të Korridorit Ekonomik Kinë-Pakistan, nuk u ofruan banorëve thuajse aspak përfitime.

Top Channel/ Bomba izraelite shkatërron ndërtesën 12-katëshe në Gaza – Pa koment
11/05 21:24
Top Channel/ Berberi në Pakistan ofron prerje flokësh me zjarr e hanxharë mishi – Pa koment
11/05 21:23
Top Channel/ Autoritetet franceze bllokojnë hyrjen në fshatin e vrasjes së dyfishtë Cervennes
11/05 21:23
Top Channel/ Protesta në Afrikën e Jugut për vdekjet e sulmeve izraelite në Palestinë – Pa koment
11/05 21:22
Top Channel/ Mijëra emigrantë kanë mbërritur në ishullin italian të Lampedusa – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Nëntë të vdekur në masakrën e shkollës në qytetin rus të Kazan – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Marina e SHBA monitoron afrimin e barkave iraniane në ngushticën e Hormuz – Pa koment
11/05 21:20
Top Channel/ Inaugurohet ura gjigante ndërkufitare mes Botswana e Zambia – Pa koment
11/05 21:19
Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57