Top Channel/ Nis vaksinimi në kampin Al Hol kundër covid-19
24/06/2021 22:45

Më shumë se 200 njerëz janë vaksinuar kundër Covid-19 në verilindje të Sirisë, në kampin Al-Hol. Zyrtarë vendas bëjnë më dije se janë vaksinuar të zhvendosurit dhe familjet e xhihadistëve të mundur. Procesi i vaksinimit, duke përdorur AstraZeneca nën programin Covax mbulon zonat dhe territorin e mbajtur nga qeveria të drejtuar nga një administratë lokale kurde. Ekipet siriane të ministrisë së shëndetësisë kishin vaksinuar 205 njerëz deri të mërkurën në kampin Al-Hol të provincës Hasakeh, tha për AFP shefi i provincës Issa al-Khalaf. Kampi strehon rreth 62,000 njerëz, kryesisht gra dhe fëmijë, përfshirë dhe dhjetëra mijëra anëtarë të familjeve të luftëtarëve. Sipas burimeve mjekësore brenda kampit, gratë e huaja të luftëtarëve po përjashtoheshin nga vaksinimi, akuzë e mohuar nga Khalaf. Ministria e shëndetësisë e Sirisë në prill mori një dërgesë të parë prej 203,000 doza të AstraZeneca përmes Covax, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Pothuajse 7,000 njerëz janë vaksinuar deri më tani në zonat e mbajtura nga Kurdët, në një fushatë të filluar një muaj më parë, tha shefi lokal i shëndetësisë Jawan Moustafa. Zonat e Sirisë verilindore nën kontrollin kurd, ku mungesat mjekësore janë të mëdha, kanë regjistruar mbi 18,000 raste të koronavirusit, përfshirë 761 vdekje

Top News – Guvernatori i NY kreu ngacmim seksual/ Prokurorja e Nju Jorkut-Cuomo ka prekur disa gra
03/08 22:44
Top News – Sulm me armë zjarri në Suedi/ 3 të plagosur rëndë nga të shtënat në mes të ditës
03/08 22:39
Top News – Lituania, PO forcës ndaj emigrantëve/ BE-Lukashenko do që të dyndet Evropa me migrantë
03/08 19:13
Top News-Si kurrë më parë/Barack Obama festë madhështore për ditëlindje
03/08 19:13
Top News-E ekzekutoi me plumb në ballë/ Detaje të reja nga vrasja makabre në sy të fëmijëve
03/08 18:23
Top News-Kim Jong-Un me njollë të zezë në kokë/Dalin pamjet tronditëse që tmerruan popullin korean
03/08 18:21
Top News – Arrestohet 79-vjeçarja/ Bosja e trafikut të drogës në Portugali
03/08 18:01
Top News – Është dashuri e vërtetë / Na tallin por s’na intereson-përmasat s’kanë rëndësi
03/08 17:51
Top News – Vuçiç padit veten… / Do të pastrohet nga ‘lidhjet’ me mafiozin Belivuk
03/08 15:48
Top News – Torturoi edhe gra shtatzëna…/ Sot u betua si president i ri i Iranit
03/08 15:47
Top News – Sherri për një femër/ Shqiptari plagoset me thikë nga një italian
03/08 15:42
Top News – Luftanija gjermane drejt Kinës… / Hera e parë në dy dekada, mes tensioneve me Pekinin
03/08 15:39
Top News – Spektakël drite në hapësirë / Shkencëtarët shohin dritë pas një vrime të zezë
03/08 15:34
Top News – Ekzekutoi ushtarakun e lartë / Kishte kritikuar urdhërin e Kim Jong Un
03/08 15:16
Top News – Wuhani sërish në panik / Testohet e gjithë popullata pas rishfaqjes së virusit
03/08 15:15
Top News-Kim Jong-Un me njollë të zezë në kokë/Dalin pamjet tronditëse që tmerruan popullin korean
03/08 14:53
Top News – Avionët e Putinit në Detin e Zi / SHBA: Na provokojnë që të qëllojmë të parët
03/08 13:53
Top News-Nuk ka shkelur në të për 20 vite/Vëllai i Bin Laden nxjerr në shitje shtëpinë e tij
03/08 13:50
Top News – Forcat speciale britanike gati për aksion, do godasin militantët që sulmuan çisternën
03/08 13:43
Top News – Burra më shumë se gra / Raporti do ndryshojë në mënyrë dramatike në 2030
03/08 13:42