Top Channel/ Në shtet paguhesh më shumë! Statistikat e INSTAT, evazioni i dy borderove në privat
15/06/2021 20:02

Statistikat zyrtare të instat për pagat tregojnë se ekziston një informalitet shumë i lartë. Kompanitë private ende punojnë me dy bordero. Në një kohë kur të gjithë e dinë që disa profesione dhe nivele në sektorin privat paguhen më shumë, në statistikat zyrtare del që pagat më të larta janë në shtet. Arsyeja është se për shkak të taksimit progresiv, ata që marrin paga të larta paguajnë deri në 23 përqind taksë. Shifër kjo shumë e lartë dhe që detyron biznesin privat të gjejë shtigje të reja. Profesori Sotiraq Dhame tregon se shmangia fillon nga bizneset tek profesionistët e lirë, që sipas statistikave vijnë të dytët në nivel pagash, pro realiteti është më ndryshe. Pagat në të zezë janë një evazion fiskal që prek më së shumti skemën e sigurimeve shoqërore. Avokatë, inxhinierë apo profesionistë të lirë preferojnë të marrin lekët nën dorë që të paguajnë më pak taksa mbi të ardhurat ose shfrytëzojnë hapësirat që lejon legjislacioni shqiptar.

Top Channel/ Me automatik të mbushur me fishekë në sediljen e parë, arrestohet 32-vjeçari
24/07 11:46
Top Channel/ Të gjithë drejt bregdetit! Trafik i rënduar në Durrës
24/07 11:35
Top Channel/ Me pistoletë në çantë e drogë në makinë, disa të arrestuar gjatë kontrolleve në Lezhë
24/07 11:27
Top News – Kultivonin lëndë narkotike/ Arrestohen 4 persona, policia jep detajet
24/07 11:17
Top Channel/ Fluks emigrantësh në portin e Durrësit, vijnë dy tragete me shqiptarë dhe kosovarë
24/07 11:08
Top News-Aksion policor në Berat dhe Durrës/ Në pranga 2 shtetas për vepra të ndryshe penale
24/07 11:05
Top News -Transportonin emigrantë të paligjshëm/ Në pranga 2 persona, në kërkim një tjetër
24/07 10:34
Top Channel/ “SPAK të zbresë në Fier”/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet Petro Koçit
24/07 01:48
Top News – Një koncert surprizë në Tiranë… Dua Lipa: Unë mburrem që jam Shqipëtare
23/07 22:30
Top News – Sërish kokainë në Portin e Durrësit/ Ishte fshehur në kontejnerët e një kompanie frutash
23/07 22:28
Top News – Moderna për 12-17 vjeçarët/ Vjen autorizimi i agjencisë evropiane të barnave
23/07 22:24
Top News – Vetëm një qark pa virus/ Më pak testime, por shumë infektime…
23/07 20:39
Top Channel/ SPAK në tenderat e Fierit/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet e Petro Koçit
23/07 20:34
Top Channel/ “Koncert në Tiranë? Surprizë”/ Dua Lipa tregon projektet artistike & ato të bamirësisë
23/07 19:54
Top Channel/ Dua Lipa vjen në Tiranë/ Këngëtarja ndihmon në ndërtimin e kopshtit 42 në kryeqytet
23/07 19:50
Top Channel/ UNESCO: Ndërprisni gërmimet. Autoritetet shqiptare injorojnë kërkesën, vijojnë punimet
23/07 19:50
Top Channel/ Motorri përplaset me biçikletën, ndërron jetë 85-vjeçar
23/07 19:49
Top Channel/ PD: Porti i Durrësit, lavatriçe parash. Kush do paguajë kreditë për portin aktual?
23/07 19:42
Top Channel/ “Sherret” për reformën,drejtuesit e institucioneve ankohen për punën e njëri tjetrit
23/07 19:40
Top Channel/ Dua Lipa: Mburrem që jam këtu. Të ndryshojmë stigmën për Kosovën e Shqipërinë
23/07 19:35