Top Channel/ Merr zemër nga aleatët, Praga gati për konflikt i jep ultimatum Moskës!
22/04/2021 12:15

Republika e Çekisë i dha ultimatum Rusisë që të lejojë kthimin në punë të personelit të Ambasadës Çeke të dëbuar nga Moska. Ministri i Jashtëm i Çekisë, Jakub Kulhanek, paralajmëroi se në të kundërt, Praga mund të dëbojë më shumë diplomatë ruse."Nëse ata nuk mund të kthehen, unë do të shkurtoj numrin e stafit të Ambasadës ruse në Pragë kështu që do të korrespondonte me situatën aktuale në ambasadën çeke në Moskë", tha Kulhanek. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova u kundërpërgjigj tha se Praga duhet t’i përdorë ultimatumet për komunikim brenda NATO-s."Në raport me Rusinë një ton i tillë është i papranueshëm", tha ajo.Tensionet mes dy vendeve u përshkallëzuan pasi autoritetet çeke zbuluan se dy spiunë rusë - të akuzuar për një sulm me agjent nervor në Britani në vitin 2018 - mund të qëndrojnë pas shpërthimit vdekjeprurës në një depo armësh në Republikën Çeke në 2014. Akuzat e inteligjencës çeke i zhytën marrëdhëniet midis Pragës dhe Moskës në nivelin më të ulët që nga fundi i dominimit sovjetik në Europën Lindore, më 1989. Praga dëboi 18 diplomatë rusë, ndërsa Moska, e cila mohon rolin e saj në shpërthim dhe e cilëson si provokim të sajuar nga Uashingtoni, dëboi 20 punonjës të Ambasadës çeke në Moskë. Pas ketyre këtyre zhvillimeve Qeveria e Çekisë tha se ka vendosur të eleminojë korporatën shtetërore ruse Rosatom nga një tender multi-miliardë dollarësh për të ndërtuar një njësi të re të një termocentrali bërthamor, e nuk do te bleje me vaksinen Sputnik.

Top News – Shqiptarët që do udhëtojnë në Itali/ Urdhri, nuk përfitojnë të gjithë të vaksinuarit
13/05 21:56
Top News – Britania, vendimi kundër Shqipërisë/ ‘Vend me rrezik të lartë për pastrim parash’
13/05 21:54
Top News – Negociatat që përçajnë fqinjët/ Ndërhyn Greqia, do ishte katastrofë në rajon
13/05 21:52
Top Channel/ Palestinezët kryejnë lutjet e Bajramit në xhaminë Al-Aqsa në Jeruzalem – Pa koment
13/05 20:39
Top Channel/ Mbreti i Arabisë Saudite dhe Princi i Kurorës kryejnë lutjet e Bajramit – Pa koment
13/05 20:39
Top Channel/ Izrael, përleshje mes banorëve në qytetin e përzier arabo-hebre, Lod – Pa koment
13/05 20:38
Top Channel/ Lutjet e ditës së Bajramit në qytetin e shenjtë të Mekës – Pa koment
13/05 20:37
Top Channel/ Policia shpërndan me forcë demonstruesit, në vijim të protestave anti-qeveritare në Kolumbi
13/05 20:37
Top Channel/ SHBA, mungesat e karburantit sjellin radhë të gjata për furnizim në Virginia
13/05 20:36
Top Channel/ Konflikti Izrael-Palestinë/ Qytetet nën shiun e bombardimeve nga të dyja palët
13/05 19:57
Top News – Një biletë për në ‘Askund’/ Kompania tundon australianët me spektakël nga avioni
13/05 18:43
Top News – ‘Bisha e Bosnjes’/ Radovan karaxhiç, në një burg në Britani
13/05 18:42
Top News – Vaksina anti covid/ Prekin ciklin menstrual, efekt anësor i padëmshëm
13/05 17:11
Top News – KFOR e UNMIK ikin nga Kosova/ Vuçiç paralajmëron-vendim i një prej fuqive të mëdha
13/05 17:10
Top News – Kina, Irani dhe Rusia/ Shkelësit më të mëdhenj të lirive fetare në botë
13/05 17:10
Top News – Izraeli përgatitet për luftë/ Dërgon trupa në kufi me gazën, mobilizon rezervistët
13/05 15:38
Top News – Përplasen avionët në ajër/ Kolorado, shpëtojnë të gjithë për mrekulli
13/05 13:28
Top News – Pinguinët gay në Londër/ Dy çiftet e femrave, në pritje të të vegjëlve
13/05 13:27
Top News – Elon Musk bën një hap prapa / Tesla zgjedh ambientin, para Bitcoin-it
13/05 13:08
Top News – U godit nga sulmi kibernetik/ Gazsjellësi më i madh amerikan rifillon punën
13/05 12:45