Top Channel/ Kush po e minon dialogun? “Viktima” Vuçiç lëshon kërcënimin e fortë për Kosovën
22/07/2021 17:46

“Nëse dikush merr vendimin për njohjen e Kosovës shtet të pavarur, ne do të nisim menjëherë fushatën tonë për tërheqjen e njohjeve të saj”, deklaroi presidenti serb Aleksandar Vucic. Komentet e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan duket se e kanë ngacmuar aq shumë kreun e shteti serb, sa prej dy ditësh ai vazhdon t`i kthehet kësaj teme, këtë radhë me një paralajmërim të hapur. “Kam shumë respekt për presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe duam marrëdhëniet më të mira me Turqinë, por ne kemi vendin tonë dhe interesat tona e do të sillemi në përputhje me to”, tha Vucic. Ai i bëri këto komente pas deklaratave të Erdoganit këtë javë, se do të punojë me presidentin amerikan, Joe Biden, për të rritur numrin e shteteve që njohin Kosovën. Erdogan u shpreh se do ta diskutojë këtë çështje gjatë Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që mblidhet në vjeshtë. Një ditë më herët, Vucic tha se do ta diskutoje vete temen shqetësuese me Erdoanin. Kosova e shpalli pavarësinë në vitin 2008 e sipas listës së publikuar në faqen e internet të ministrisë së jashtme të saj, deri tani ajo njihet nga 117 vende.

Top News – Mos luani me zjarrin/ Serbia paralajmëron Kosovën pas tensioneve në Veri
20/09 22:41
Top News – 12 viktima në Maqedoninë e Veriut/ Ulen shifrat e rasteve të reja nga Covid
20/09 20:45
Top News-Atentat ndaj Zaev/Si shpëtoi Greqia e SHBA kryeministrin maqedonas
20/09 18:58
Top News-Pandemia merr kthesë në Kosovë/Vetëm 48 raste të reja në 24 orë
20/09 18:44
Top Channel/ Atentat ndaj Zoran Zaev, Shërbimet Sekrete të Greqisë ndërhyjnë në kohë
20/09 14:56
Top Channel/ Serbia përgatit “hakmarrjen” – përplasja për targat, Vuçiç mbledh krerët e sigurisë!
20/09 14:23
Top News – Mbahet parada e krenarisë / Beograd, nën sloganin ‘Dashuria është ligj’
19/09 16:32
Top Channel/ Siguri në pandemi: Kosovë, rritet kërkesa për floririn- “Ka garanci më shumë”
19/09 10:52
Top News- Gjukanoviç sulmon ashpër Vuçiç/ Pas Kosovës, Serbia do si kompensim Malin e Zi
18/09 14:31
Top News – Tragjedia në spitalin e Tetovës / Protestë në qytet, kërkohet publikimi i hetimeve
18/09 14:29
Top News – ‘Ishte një nder i madh’ / Kosnett vlerëson shërbimin në Kosovë
17/09 13:30
Top News – Dita e ‘Unitetit Serb’ / Festa e re nxit shqetësime në gjithë Ballkanin
16/09 12:48
Top News – Erdhën pak ditë më parë / Fillon largimi i afganëve nga Kosova
16/09 12:39
Top News – Ndihma për vendet e Ballkanit / BE e kushtëzon me sundimin e ligjit
16/09 12:15
Top News-Me 29 kg kanabis në çantë/ Arrestohen 3 shqiptarë në Greqi
15/09 22:03
Top News – BE njeh certifikatën e vaksinimit të Shqipërisë/ Të vaksinuarit të lëvizin lirshëm
15/09 20:19
Top News – Alarm për një valë të re në Greqi/ Ekspertët- mund të infektohen 50,000 nxënës
15/09 20:19
Top News – Më shumë investimet në Ballkan / Von Der Leyen: Investime në të ardhmen e BE-së
15/09 12:56
Top News – 30 viktima në Maqedoninë e Veriut/Vijojnë të jenë të larta shifrat nga Covid 19
14/09 23:04
Top News – Kurti i thotë ‘jo’ Merkelit dhe Ramës/Nuk do t’i bashkohemi ‘Ballkanit të Hapur’
14/09 20:45