Top Channel/ Fryn ere konflikti, Izraeli nis ushtrinë drejt Lartësive Golan
22/04/2021 13:49

Pas sulmit me raketa nga Siria, Izraeli ka dislokuar njësi ushtarake topa artilerie në lartësitë Golan. Pamjet filmike treguan pozicionimin e trupave në afërsi të Moshav Sha'al. Goditja me raketat që përfunduan pranë një reaktori bërthamo, erdhi në një kohë përshkallëzimi të tensioneve mes Izraelit dhe Iranit që premton të hakmerret pas atij qe e cilesoi si akt sabotazhi në centralin e tij bërthamor të Natanzit. Për një kohë të gjatë, Siria ka qenë kundërshtari më i rrezikshëm ushtarak i Izraelit. Por me kolapsin e sistemit shtetëror sirian dhe kaosit që përfshiu vendin pas luftës së gjatë civile, vëmendja e shtetit hebre u kthye më shumë nga Irani që po përpiqet të zgjerojë kufijtë e ndikimit të tij në rajon. Lartësitë Golan, Izraeli i mori nën kontroll nga Siria gjatë luftës së vitit 1967. Njohja e këtij territori si pjesë e shtetit hebre ishte një nga vendimet e ish presidentit amerikan, Donald Trump, dicka që u përshkrua asokohe nga zyrtarë të administratës së tij si levizje me rëndësi historike e thjesht një njohje e realitetit. Aneksimi i lartësive Golan sakaq nuk është njohur ndërkombëtarisht; kjo tokë konsiderohet si e pushtuar, por jo një zonë mbi të cilën Izraeli gëzon sovranitet.

Top News – 11 persona kërcënojnë presidentin/ Arrestohen nga policia, mes tyre një shqiptar
12/05 21:24
Top News – Del raporti amerikan për Shqipërinë/ Çfarë është bërë gabim me liritë fetare
12/05 21:23
Top Channel/ Ushtria e Izraelit qëllon me artileri kundër qytetit të Gaza – Pa koment
12/05 21:21
Top Channel/ Gjykata ruse lë në paraburgim vrasësin e 8 nxënësve e një mësuesi në shkollën e Kazan
12/05 21:21
Top Channel/ Sulmet ajrore të Izraelit godasin ndërtesën në qytetin e Gaza – Pa koment
12/05 21:20
Top Channel/ Filipine, roja bregdetare kthen prapa anijet kineze në ujërat e kontestuara – Pa koment
12/05 21:20
Top Channel/ Turma të mëdha mblidhen në Bangladesh në përgatitje të festës së Bajramit – Pa koment
12/05 21:19
Top Channel/ Meksikanët kërkojnë drejtësi për vrasjen e tre vëllezërve, të rrëmbyer nga bandat
12/05 21:19
Top News – Dokumenti që nxjerr blof BE/ Zhgënjimi i integrimit për vendet e ballkanit
12/05 19:27
Top News – Pastrim parash me Kriptomonedha/ 11 të arrestuar në evropë për ‘paratë dixhitale’
12/05 19:23
Top News – Rregullat reja për në Gjermani/ Si duhet të veprojnë ata që janë vaksinuar
12/05 19:22
Top News – Fëmijët të tmerruar/ Izrael: Gaza, banorët përgatiten për luftë
12/05 19:21
Top News – Humbi unazën e martesës në det/ ’E gjen’ tek një peshk në një ishull në paqësor
12/05 18:06
Top News – Lufta e tretë botërore…/ Ish ushtaraku Britanik-covidi, ‘arma perfekte’
12/05 18:05
Top News – Roveri Perseverance/ Gati të zbulojë sekretet e marsit
12/05 18:05
Top News- Capri bëhet ‘Covid-free’/ Vaksinohet popullata, ishulli idilik pret vizitorët
12/05 18:05
Top News- Erdogan ‘skërmit’ dhëmbët/ Takon putin-‘OKB t’i tregojë vendin Izraelit’
12/05 18:04
Top News – ’Po bie shi minjsh’/ Pamjet horror, Australia nën pushtimin e brejtësve
12/05 18:04
Top News – Dua Lipa na bën krenarë/ Riumfon në ‘Brit Awards’, rrëmben dy çmime
12/05 17:00
Top News – Nëntë-njakët e rekordit/ Kalojnë me sukses javën e parë të jetës…
12/05 16:37