Top Channel/ Fortifikimi i kufirit me Rusinë dhe Bjellorusinë, Polonia investon 2.5 miliardë dollarë
20/05/2024 13:03

Polonia po investon rreth 2.5 miliardë dollarë për të rritur sigurinë në kufirin e saj me Rusinë dhe aleatin e saj Bjellorusinë. Donald Tusk tha se puna në projektin Shield-East, i cili përfshin ndërtimin e fortifikimeve të duhura ushtarake, tashmë ka filluar. Polonia është në krahun lindor të NATO-s dhe të Bashkimit Evropian dhe Tusk theksoi se ajo mban përgjegjësi shtesë për sigurinë e Evropës. “Ne po hapim një projekt të madh të ndërtimit të një kufiri të sigurt, duke përfshirë një sistem fortifikimesh dhe të formësimit të terrenit, (të) vendimeve mjedisore që do ta bëjnë këtë kufi të padepërtueshëm nga një armik i mundshëm,” shtoi Tusk. Qeveria e mëparshme e krahut të djathtë të Polonisë ndërtoi një mur 400 milionë dollarësh në kufirin me Bjellorusinë për të ndalur fluksin masiv të emigrantëve që filluan të shtyheshin nga ai drejtim në vitin 2021, por qeveria aktuale pro-BE thotë se ai duhet të forcohet.

Top News/ Norvegjia ndihmon Ukrainën…103 milionë dollarë për infrastrukturën energjetike
16/06 14:41
Top News/ Dramë pengjesh në burgun rus / Trupat vrasin pengmarrësit e lidhur me Shtetin Islamik
16/06 14:40
Top News/ Ushtria izraelite, pauzë në luftime…Zemërohet Netanyahu: Plani është i papranueshëm
16/06 14:32
Top News/ Zelenski, shitësi më i mirë i kohërave! Trump për presidentin ukrainas: Më pëlqen shumë
16/06 14:11
Top News/ Të burgosurit marrin peng gardianët / ‘Thriller’ në Rusi, kanë lidhje me Shtetin Islamik
16/06 12:37
Top News/ Marina amerikane shpëton ekuipazhin grek / Anija u sulmua nga Huthit në Detin e Kuq
16/06 12:35
Top News/ Bajram në rrënojat e xhamive / Palestinezët në Khan Junis falen mes shkatërrimit
16/06 12:34
Top News/ Dhjetëra e mijëra njerëz në Tel Aviv / Protesta më e madhe nga fillimi i luftës me Hamasin
16/06 12:30
Top News/ Haxh në 47 gradë Celcius / Arabia Saudite përvëlohet, pelegrinazh i vështirë
16/06 12:29
Top Channel/ 8 ushtarë të vrarë! Luftimet në Rafah/ Ushtria e izraelit kap armë pranë Egjiptit
16/06 12:14
Top News/ Dënim për pushtimin e Ukrainës…Liderët botërorë flasin në Zvicër për paqen
16/06 12:11
Top News/ Avionët rusë hyjnë në Suedi / Shkelet hapësira ajrore e anëtares më të re të NATO-s
16/06 12:11
Top News/ Perëndimi refuzon ofertën e Putinit: Kjo nuk është paqe por pushtim i Ukrainës!
16/06 12:06
Top Channel/ Lot dhe lutje në Gaza! Besimtarët myslimanë kryejnë ritet në xhaminë e shenjtë në Mekë
16/06 12:05
Top Channel/ Shqipëria në Euro 2024! Atmosfera ndeshjes ndjehet edhe në Greqi, pikturohet shqiponja
15/06 20:53
Top News/ Britania, strehë për kriminelët shqiptarë, hyn ilegalisht për t’iu shmangur drejtësisë
15/06 18:52
Top News/ Kendall Jenner shfaq figurën e saj të mrekullueshme me bikini
15/06 15:10
Top News/ SHBA, sanksione grupit izraelit: Sulmoi ndihmat humanitare, të veprojë edhe Izraeli
15/06 15:08
Top Channel/ Përse u rrëzua propozimi i Putinit, Scholz: Nuk ishte serioz, e bëri prej samitit!
15/06 15:04
Top News/ Izraeli vret 2 pengje izraelite/ Vijon dështimi për lirimin e tyre nga Hamasi
15/06 14:50