Top Channel/ Ekspozohet koleksioni i veçantë/ Veprat e shumë artistëve në “Imago Mundi Collection”
16/11/2021 19:58

Një turne figurativ nëpër botë, në Hemisferën Veriore përgjatë paralelit 42: ky është udhëtimi i ofruar nga “Parallel 42 – A Circle of Humanity”, ekspozita e re nga Fondacioni Imago Mundi që ka pranuar ftesën e COD-it, Qendrës për Hapje dhe Dialog. Ideja për këtë ekspozitë i kishte rrënjët në pandeminë globale. Ekspozita ofron një ftesë për të shembur muret e ngritur gjatë pandemisë, reale dhe ideologjike. Udhëtimi Imago Mundi fillon në Shqipëri, historikisht një kryqëzim në Europë, midis Perëndimit dhe Lindjes: nga grekët te romakët, nga sllavët te osmanët, të cilët e bënë atë një kazan të shkrirë kulturash që ndërthurën dhe ndikuan njëra-tjetrën. Itinerari përgjatë paralelit 42 vazhdon nëpër Europë, Azi dhe Amerikë: Turqi dhe Gjeorgji, Rusi; Mongoli, Kine dhe Japoni. Imago Mundi Collection është koleksioni i artit bashkëkohor i parashikuar nga Luciano Benetton që përfshin artistë të afirmuar dhe ata në progres nga çdo kontinent.

Top Channel/ Në Artkand piktura e Edi Ramës/ E dizenjuar në vitin 2006 mbi një ftesë zyrtare
22/01 19:59
Top Channel/ Orëndreqësja 75 vjeçare/ Vlorë, Liljana Gjergji e nisi këtë profesion që 17 vjeç
22/01 19:54
Top Channel/ “Tinka Kurti-Ditari i një bashkëshorti”, rrëfimet e panjohura nga jetën e aktores
22/01 15:28
Top Channel/ Muralet e Tiranës mes më të mirave! Dy prej tyre mes 100 muraleve më të bukura në botë
20/01 19:49
Top Channel/ “Goca dhe Gra” me format të ri/ Programi në Top Channel cdo të mërkurë në orën 21:00
11/01 19:40
Top Channel/ Përkujtohet 140 vjetori i Nolit/ Hapet ekspozita “Noli në optikën e historisë”
10/01 19:44
Top Channel “Tregtari i Venedikut,” premierë në Korçë
09/01 18:23
Top Channel/Regjistrohen këngët e Lola Gjokës/Pianistja e parë shqiptare la pasuri të madhe muzikore
06/01 19:20
Top Channel/Shqipëria në sytë e afganëve, ekspozita me foto të realizuara nga refugjatët në Shëngjin
06/01 16:12
Top Channel/ Kryeveprat e vjedhura nga nazistët/ Ekspozohen në muzeun hebre të New York
04/01 19:57
Top Channel/ Shqiptari i vetëm që bën Violina. Erli Gurra, pasardhës i një brezi muzikantësh
03/01 19:17
Top Channel/ Shqipëria në Bienalen e Beogradit, përfaqësohet në ekspozitën në Serbi me disa vepra
03/01 15:42
Top Channel/ Tradita e endjes me motivet e festës! 62-vjeçarja punon me makinë qepëse 100-vjeçare
03/01 15:34
Top Channel/ Sixhadet persiane punohen në Shqipëri! 68-vjeçarja nga Kukësi merr porosi nga jashtë
03/01 12:48
Top Channel/ Koncerti i Vitit të Ri/ Elvana Gjata, Alban Skënderaj interpretojnë në shesh
30/12 19:22
Top Channel/ Me kë do të festojmë? Shumicë e familjeve janë të ndara nga emigracioni
29/12 19:09
Top Channel/ “Arkivat shqiptare”, revista periodike mes arkivave të Shqipërisë dhe Kosovës
29/12 15:31
Top Channel/ “Unë Mephisto’, në skenën e Teatrit Eksperimental!
28/12 19:49
Top Channel/Veprat e Vangjush Mios. Ekspozohen në Korçë “nudot” e piktorit të madh
26/12 12:33
Top Channel/ Surprizat sot në Artkand/ Dalin në shitje vepra cilësore të piktorëve të ndryshëm
25/12 20:13