Top Channel/ Biden “i shpall luftë” Turqisë: Do ta njoh genocidin armen!
22/04/2021 15:42

Në një lëvizje që pritet ta tërbojë Ankaranë, presidenti amerikan Joe Biden po përgatitet sipas raporteve në mediat e huaja, të kthehet në të parin kryetar shteti të SHBA-së që do të njohë genocidin kundër armenëve nga ushtarët otomanë gjatë luftës së parë botërore. Kjo lëvizje, edhe pse në masë të madhe simbolike, me shumë gjasë pritet t`i acarojë akoma më shumë lidhjet e brishta mes Ëashingtonit dhe Ankarasë. Për dekada me radhë, Ëashingtoni është treguar i kujdesshëm me gjuhën e përdorur për këtë cështje, duke qenë se Turqia, që nuk e pranon genocidin, është treguar aggressive ndaj deklaratsh të tilla. port re burime pranë Bidenit thonë se ai me shumë gjasë do ta artikulojë qartë fjalën “genocide” gjatë një deklaratë që prtet të bëjë në 24 prill, në ceremonintë e përvitshme përkujtimore në dner të vitkimave. 1.5 milionë armenë u vranë në vitet e fundit të perandorisë osmane. Biden e kishte pohuar që përpara se nëse zgjidhej presidenti, njohjen e genocidit armen do ta shihte me prioritet. Të tjera burime te cituara nga Reuters thonë megjithatë se presidenti amerikan mund të lëkundet në minutëne fundit e të tërhiqet, me qëllimin të mos i dëmtojë akoma edhe më shumë relatat me Turqinë. Në 2019-tën, të dyja dhomat e kongresit amerikan miratuan një rezolutë që i pranonte vrasjet si genocide, por administrate e Donald Trumpit e hodhi poshtë, cka i lejoi të ruante një marrëdhënie të mirë me Rexhep Tayip Erdoganin.

Top Channel/ Përleshjet anti-qeveritare vijojnë edhe gjatë ndeshjes së futbollit në Kolumbi
14/05 20:31
Top Channel/ Këmbësoria e ushtrisë izraelite dislokohet në kufi me Libanin – Pa koment
14/05 20:31
Top Channel/ Bombat izraelite godasin bankën palestineze në qytetin e Gaza – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Ishulli i Kretës mirëpret turistët pas rihapjes së plotë të Greqisë – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Beit Hanoun – Pa koment
14/05 20:28
Top Channel/ Luftanija bërthamore Pyotr Veliky dhe qyteti Severomorsk, në Arktikun rus
14/05 20:27
Top Channel/ Lufta Izrael-Palestinë/ Çfarë qëndrimi po mban SHBA në këtë konflikt?
14/05 20:08
Top News – Bitcoin, viktimë me emrin e Elon Musk/ Si e kuptoi britanikja që humbi 9 mijë paund
14/05 19:47
Top News – Harta e Covid, Shqipëria mbetet gri/ Evropa publikon hartën, ja shtetet pa probleme
14/05 19:45
Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05 18:12
Top News – Shiste kokainë për paratë e spitalit/ Trafikanti shqiptar çudit policinë britanike
14/05 18:10
Top News – Dritë nga vizonët ‘Zombie’/ Danimarka, energji nga miliona kafshë me covid
14/05 18:04
Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00
Top News – Varianti indian ‘mbjell’ frikë/ Britania e Madhe në alarm-po përhapet shumë shpejt
14/05 11:57
Top News – Të vaksinuarit heqin maskat/ SHBA lehtëson masat për ata që i kanë marrë 2 dozat
14/05 11:35