Top Channel/ Alarmohen fermerët në Kroaci, ujqërit sulmojnë çdo ditë bagëtitë e tyre
24/06/2021 22:41

Të dëshpëruar, fermerët kroatë thonë se ujqërit po zhdukin bagëtitë e tyre. Imazhet e kufomave të deleve të përgjakura janë shpërndarë në mediat sociale, duke tronditur qytetarët. Fermerët kërkojnë mbrojtje nga kafshët e rrezikshme grabitqare. Pothuajse 3.000 gjedhë, kryesisht dele u vranë ose u plagosën nga ujqërit vitin e kaluar. “Ata janë kudo, janë të patrembur dhe njerëzit nuk dinë si të mbrojnë veten e tyre”, thotë një banor. Gjallesat e egra janë të mbrojtura me ligj që nga viti 1995, kur ishin në prag të zhdukjes. Ligji mbështetet fuqimisht nga grupet e mbrojtjes së kafshëve. Rreth 160 ujqër enden në zona pak të populluara nga bregdeti i Adriatikut deri në malet, në kufij me Slloveninë dhe Bosnjën, shprehet Ministria e Ekonomisë. Por fermerët dhe gjuetarët thonë se shifra e vërtetë është rreth 300. Shumë, thonë ata, për habitatin prej 25.000 kilometrash katrorë. Situata është akoma më e komplikuar nga prania e ujqërve hibrid. “Hibridet janë një problem i madh, ata janë të patrembur, u mungon instinkti natyror i gjuetisë dhe shkojnë për një pre më të lehtë. Kjo do të thotë më shumë pre dele sesa derra të egër ose drerë”, shpjegon një gjuetar. Gjuetari thotë se disa vendas i edukuan ujqërit për pasion, gjatë luftës për pavarësi në Kroaci, në vitet ‘90 dhe tashmë qytetarët vuajnë pasojat. Josip Kusak nga Universiteti i Zagrebit thekson, se popullatat hibride shpërthejnë kur ujqërit meshkuj vriten, duke detyruar femrat të çiftëzohen me qen endacakë. Ai thotë se të gjithë hibridet, që sipas tij mund të përbëjnë rreth një të katërtën e popullsisë aktuale të ujqërve, duhet të vriten dhe më pas të rivendoset një kuotë tërheqëse. Ekspertët dhe grupet e mbrojtjes së kafshëve thonë se fermerët mund të pengojnë sulmet me rrethim elektrik më të mirë, duke mbledhur kafshët e tyre natën dhe duke i monitoruar ato gjatë ditës.

Top News – Guvernatori i NY kreu ngacmim seksual/ Prokurorja e Nju Jorkut-Cuomo ka prekur disa gra
03/08 22:44
Top News – Sulm me armë zjarri në Suedi/ 3 të plagosur rëndë nga të shtënat në mes të ditës
03/08 22:39
Top News – Lituania, PO forcës ndaj emigrantëve/ BE-Lukashenko do që të dyndet Evropa me migrantë
03/08 19:13
Top News-Si kurrë më parë/Barack Obama festë madhështore për ditëlindje
03/08 19:13
Top News-E ekzekutoi me plumb në ballë/ Detaje të reja nga vrasja makabre në sy të fëmijëve
03/08 18:23
Top News-Kim Jong-Un me njollë të zezë në kokë/Dalin pamjet tronditëse që tmerruan popullin korean
03/08 18:21
Top News – Arrestohet 79-vjeçarja/ Bosja e trafikut të drogës në Portugali
03/08 18:01
Top News – Është dashuri e vërtetë / Na tallin por s’na intereson-përmasat s’kanë rëndësi
03/08 17:51
Top News – Vuçiç padit veten… / Do të pastrohet nga ‘lidhjet’ me mafiozin Belivuk
03/08 15:48
Top News – Torturoi edhe gra shtatzëna…/ Sot u betua si president i ri i Iranit
03/08 15:47
Top News – Sherri për një femër/ Shqiptari plagoset me thikë nga një italian
03/08 15:42
Top News – Luftanija gjermane drejt Kinës… / Hera e parë në dy dekada, mes tensioneve me Pekinin
03/08 15:39
Top News – Spektakël drite në hapësirë / Shkencëtarët shohin dritë pas një vrime të zezë
03/08 15:34
Top News – Ekzekutoi ushtarakun e lartë / Kishte kritikuar urdhërin e Kim Jong Un
03/08 15:16
Top News – Wuhani sërish në panik / Testohet e gjithë popullata pas rishfaqjes së virusit
03/08 15:15
Top News-Kim Jong-Un me njollë të zezë në kokë/Dalin pamjet tronditëse që tmerruan popullin korean
03/08 14:53
Top News – Avionët e Putinit në Detin e Zi / SHBA: Na provokojnë që të qëllojmë të parët
03/08 13:53
Top News-Nuk ka shkelur në të për 20 vite/Vëllai i Bin Laden nxjerr në shitje shtëpinë e tij
03/08 13:50
Top News – Forcat speciale britanike gati për aksion, do godasin militantët që sulmuan çisternën
03/08 13:43
Top News – Burra më shumë se gra / Raporti do ndryshojë në mënyrë dramatike në 2030
03/08 13:42