Tirana në letërsi/ Në qendër të romanit “Metamorfoza e një kryeqyteti”
08/08/2020 20:18

Tirana bën 100 vjet si kryeqytet, por çfarë është specifika e një kryeqyteti në përgjithësi dhe e Tiranës në veçanti? Sa brumë ka ky kryeqytet për të frymëzuar artistë dhe arte të ndryshme. Nisur nga romani i fundit i shkrimtarit Ylljet Aliçka “Metamorfoza e një kryeqyteti” edhe unë u ngacmova për ta lidhur letërsinë e tij më atë të qytetit. Mendoni si Tirana mund të jetë subjekt letrar, dhe çfarë ka të veçantë? “Unë mendoj që shumë. Është qytet shumë dinamik, në sens pozitiv dhe negativ. Këtu evoluojnë vlerat si në drejtim të zhvillimit, qoftë edhe në antivlera. Por kjo duhet të jetë edhe objekti kryesor i çdo lloj arti, qoftë piktura dhe qoftë letërsia dhe unë në rastin tim këtë kam. Tirana po ta kesh mendjen është qytet shumë interesant, me shumë provokime, në të gjitha aspektet e jetës. Unë nuk njoh Bukureshtin, nuk njoh Beogradin, por njoh Tiranën. Mendoj që krahas tipareve te përgjithshme të kalimit nga një diktaturë në një tranzicion demokratik, çdo qytet ka specifikën e saj. Dhe Tirana e ka këtë specifikë”, shprehet Aliçka.

Nudo në skenën e teatrit/ Aktori i dramës Bosh: Ka ardhur koha të jetë normalitet
29/09 19:57
Vangjel Kozma rikthehet në Portokalli/ Spektakli i humorit nga 4 tetori në ekranin e Top Channel
29/09 15:43
Nis festivali i teatrit/ Elbasan, shfaqjet në mjedise të hapura
29/09 13:03
Ekspozohen 30 ikona të restauruara/ Aktivitete në ditën kombëtare të trashëgimisë kulturore në Korçë
29/09 13:00
Përkujtimore nga kalldrëmet/ Goditje çekanësh në Gjirokastër për mjeshtrin e gurit Muhedin Makrin
29/09 12:29
Piktura me pallatet që nuk janë më/ Ekspozitë e piktorit nga Shijaku, Ermir Llaftiu
29/09 12:24
Edhe teatri i operas, privat/ Dirigjenti Zhani Ciko: Nuk e imagjinoj tërësisht privat
28/09 15:42
Shuhet Goran Paskaljeviç/ Regjisori i bashkëprodhimit të parë shqiptaro-serb “Muajt e Mjaltit”
27/09 20:09
Vdes Goran Paskaljevic/ Regjisori i bashkëprodhimit të parë shqiptaro-serb “Muajt e Mjaltit”
27/09 12:47
Ndahen çmimet e TIFF/ Edicionii 18 këtë vit u zhvillua online
25/09 20:11
“Zafest” do bëhet online/ Nisi Festivali me poezi dhe aktivitete
25/09 12:35
Ekspozohen dokumentet e rralla/ Ekspozita në 140-vjetorin e Çerçiz Topullit
25/09 12:22
Dokumentari për Minella Borovën/ Rrëfimi për emigracionin e vështirë në Argjentinë larg publikut
24/09 19:57
“Biri” i Flutura Açkës/ Libri më i ndjerë dhe më personal i shkrimtares për djalin që humbi para kohe
23/09 20:03
Festival i muzikës baroke/ Interpretimet në sallat e muzeut kombëtar
22/09 15:34
“Violinisti gjirokastrit”/ Filmi kushtuar skulptorit Arben Bajo
22/09 12:32
Nisi Tirana Intenational Film/ Sot premiera rajonale e filmit “Liqeni im” i Gjergj Xhuvanit
19/09 20:08
Ekspozitë në kohën e covidit/ Fototeka Marubi ekspozon punimet e fotografit Dedë Jakova
18/09 13:02
Pogradeci, qyteti i 40 filmave/ Edicioni i 10 i festivalit të kinematografisë dhe kulinarisë
18/09 12:34
Muzika kalon kufijtë/ Në Shkodër mblidhen artistë nga gjithë Ballkani
16/09 15:42