Përmbytje në qarkun e Durrësit/ 11 familje të evakuuara
26/01/2021 10:29

Dita ka nisur me reshje shiu, ndërsa qarku i Durrësit vijon të përballet me pasojat e përmbytjeve të një dite më parë. Të paktën 11 familje nga Katundi i Ri, Sukthi dhe Shijaku raportohet të jenë evakuuar për shkak se banesat e tyre ndodhen nën ujë. 27 persona janë strehuar në ambientet e Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme në Plepa. Situata më problematike është në lagjen ”Erzen” të Shijakut, ku u përmbytën 50 shtëpi; në Katund të Ri, fshatrat e Sukthit, veçanërisht në Vadardhë, si dhe në zonën e Bubqit në Krujë. Dalja e lumenjve dhe kanaleve të ujërave të larta nga shtrati, një ditë më parë, shkaktoi përmbytje në qindra hektarë toka bujqësore, shumë shtëpi dhe biznese. Në lumin Erzen niveli i ujit ka rënë mbi 2 metra dhe ujërat kanë nisur të tërhiqen nga rrugët e nga oborret e shtëpive duke lënë pas llumra e mbetje. Për t’u ardhur në ndihmë banorëve të prekur nga përmbytjet ka nisur shpërndarja e pakove ushqimore në bashkitë Shijak, Katund i Ri dhe Sukth.

Top News – A do rriten pagat për vitin 2021! Raporti i bankës bie në duart e deputetëve
03/03 22:37
Top News – Kuvendi lë pa para deputetët/ Nuk do marrin dieta gjatë fushatës zgjedhore
03/03 21:15
Top News – 14 orë rrugë në mes të të ftohtit/ 36 alpinistët që sfiduan metrat e Jezercës
03/03 20:05
Protestë me zinxhirë për pronën/ Lezhë, ngujohet para bashkisë me dokumentet në dorë
03/03 19:54
Kontrollohuni pas covidit/ Mjekët: Virusi lë pasoja edhe 9 muaj pas infektimit
03/03 19:45
Top News – Situata e pandemisë mbetet e rënduar/ 21 viktima në 24 orë dhe 851 infektime të reja
03/03 19:44
“Piratët e rrugës”, 20 vite burg/ Parashikimi i ligjit për shoferët që ikin nga vendi i aksidentit
03/03 19:35
Vlorë, ekzekutohet 31 vjeçari/ Policia arreston autorin e atentatit që po dilte nga qyteti me makinë
03/03 19:27
Top News – Larja e hesapeve nis në Norvegji/ Si u përfshi taulanti në pazaret e drogës
03/03 18:58
Top News – Trafikantë e terroristë si diplomatë! Fshihen nga Brukseli në Iran, dosjet në Shqipëri
03/03 18:56
Top News – Në Shqipëri u pastruan 100 mln euro! Si u votua në kuvend ligji për ndërmjetësuesit
03/03 18:18
Top News – ‘Gjej një ekip tjetër të luaj’/ Halim Kosova: PD, ‘nuk mund të më mbash në stol’
03/03 18:15
Top News – Balluku jep premtim për 4 vitet në vijim/ Testohet ulja e avionit në aeroportin e Kukësit
03/03 18:13
Goma në mes të rrugës kthehet në rrezik për aksidente, qytetari denoncon në TCH
03/03 18:11
Top News – ‘Na paguan, por atentati dështoi’! Zbulohet skema, 5 orë për shpërthimin e minës
03/03 18:08
Top News – Viktima e atentatit me 3 mbiemra/ E kaluara kriminale e të riut nga Vlora
03/03 18:03
Top News – Ja kërkesa që bindi gjykatësit/ Lirimi pas 15 ditësh i mjekut Edvin Prifti
03/03 17:54
Meta takon Kurtin: Ndamë ide të vyera për forcimin e gjithanshëm të bashkëpunimit mes dy vendeve
03/03 17:46
Top News – Pas hetimit të SPAK/ Dënohet me 1.4 vite burg ish-kryebashkiaku i Hasit
03/03 17:11
Top News – Albin Kurti nga Tirana/ `Qytetarët Shqiptarë kanë nevojë për ndryshim`
03/03 17:11