Opozita bashkon Dulen e Idrizin/ dy aleatët e PD ende nuk kanë realizuar marrëveshjen për listat
15/01/2021 15:37

Vangjel Dulen dhe Shpëtim Idrizin i bashkoi opozita. Afrimi i PDIU-së në koalicionin opozitar të drejtuar nga Lulzim Basha vuri në pikëpyetje qëndrimin e PBDNJ-së në frontin opozitar, por shumë shpejt çamët e Idrizit dhe dhe përfaqësuesi i minoritetit grek arritën një kompromis të heshtur për të qëndruar bashkë në një koalicion deri ditën e zgjedhjeve Por, me garën elektorale në prag, ujërat në kampin opozitar janë trazuar sërish. Lulzim Basha i duhet të gjejë një të “mesme të artë” për dy aleatët pasi dalja e Idrizit dhe Dules në një listë të përbashkët duket mision i pamundur. Burime nga tryeza e negociatorëve bëjnë me dije për Top Channel se një ndër skenarët e diskutuar është kandidimi i Vangjel Dules në zonën fituese të listës së PD-së në Korçë dhe Shpëtim Idrizit në pjesën fituese të listës së demokratëve në Vlorë. Por, kjo ofertë mesa duket nuk është e mjaftueshme për çamët e Idrizit të cilët kërkojnë më shumë vende në Parlamentin e ri, ashtu sikurse edhe PDBDNJ e Vangjel Dule. Negociatat në selinë blu duket të vështira, ndërkohë presioni është shtuar ditët e fundit pasi edhe republikanët e Fatmir Mediut janë të pakënaqur me ofertën e bere vetëm për një vend te sigurte ne listat e PD-së . Deri me tani Lulzim Basha ka arritur të mbylle marrëveshje vetëm me 3 aleatë, Agrarët e Dukës, LZHK-në e Shehit dhe PDK e Nard Ndokës duke iu dhënë vetëm një vend të sigurt për kryetarët dhe përfaqësim me kandidatë poshtë zonës së sigurt.

Situata e covid në Pogradec/ 21 raste në bilancin e fundit
25/02 13:21
Gjirokastër, 70% e testimeve pozitive/ Riienfektohen dy punonjës në burgun e Bëncës
25/02 13:21
Nuk ka masa të reja kufizuese/ Mbetet në fuqi ndalimqarkullimi 20:00-06.00
25/02 13:21
Top News – Vettingu, futet në krizë Gjykata/ Shkarkohet gjyqtarja e Apelit të Tiranës
25/02 13:14
Top News – Meta hap portal në Presidencë/ ‘Denonconi tek unë presionet për zgjedhjet!’
25/02 13:14
Top News – Basha-Nuk do të bëj mrekullira/ ‘Mjafton të bëjmë sa ç’bën Maqedonia’
25/02 13:13
Mbledhje për gjyqtaren e Krujës/ KLGJ mblidhet për procedimin ndaj Enekelejda Hoxhës
25/02 13:08
Vrasje në qendër të Tiranës/ Viktima me tre emra dhe precedentë penalë, u qëllua me silenciator
25/02 13:08
Top News – Vdekja e minatorit në minierë/ Bulqizë, një në pranga, një në pocedim
25/02 12:55
Bulqizë/ Qendra e Kujdesit Shëndetësor jashtë kushteve optimale, çatia pothuajse e shkatërruar
25/02 12:24
Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mbeten në fuqi kufizimet aktuale
25/02 12:23
Benet Beci: KESH do të transformojë zonën përreth liqeneve Vau Dejës- Koman, në destinacion turistik
25/02 12:22
Taksistët e Shkodrës në protestë/ Kërkojnë disiplinimin e taksive që punojnë në të zezë
25/02 12:19
Top News – Kush ishte Behar Sofia!/ Nga miku i Dritan Dajtit tek heroina në Turqi
25/02 12:13
Rruga e shembur që prej janarit/ Lezhë-Kallmet, mungon sinjalistika për rrezikun
25/02 12:11
Aksident në Vlorë, makina përplaset me motorin, një i plagosur
25/02 11:46
Top News – Atentat mafioz te ‘Piramida’/ 66 vjeçari mbante tre identitete
25/02 11:12
Vulin: Kamberi si Esat Pashë Toptani/Ministri serb i mbrojtjes reagon për deputetin shqiptar
25/02 11:10
Kush është biznesmeni i ekzekutuar sot në mes të Tiranë? Bizneseve të tij iu vu tritol disa herë
25/02 10:15
U qëllua me armë zjarri me silenciator në mes të Tiranës, ndërron jetë në spital 66-vjeçari
25/02 09:41