Greqi/ Rritet shërbimi ushtarak në 12 muaj, ja kur do të hyjnë në fuqi rregullat e reja
22/01/2021 16:20

Autoritetet greke kanë deklaruar zyrtarisht rritjen e shërbimit ushtarak në 12 muaj për të gjithë, pas një diskutimi që kanë kryer në Këshillin e Lartë të Mbrojtjes dhe çështjeve të Jashtme të vendit pasditen e së enjtes. Lajmi është bërë i njohur nga vetë Ministri i Mbrojtjes Kombëtare, Nikos Panagiotopoulos, i cili në një mesazh televiziv ka theksuar se shumë shpejt do të lëshohet vendimi përkatës ministror. Rregullat e reja do të hyjnë në fuqi në maj dhe nuk prekin ata që kryejnë në këtë moment shërbimin ushtarak. Midis të tjerash, Panagiotopoulos thekson në mesazhin e tij: “Ky propozim që u diskutua është pjesë e kornizës së përgjithshme për rinovimin e personelit të Forcave të Armatosura. Në këtë kuadër njoftohet : 1.a) Rritja e numrit të studentëve të pranuar në gjithë Shkollat Ushtarake të Oficerëve dhe Nënoficerëve. 2.b) Rekrutimi i ushtarakëve afatshkurtër dhe afatgjatë në Forcat e Armatosura Profesionale. Përveç kësaj, vendimi ministror që do të lëshohet ripërcakton mandatin e Forcave të Armatosura, të Marinës Detare , Skuadriljeve të Forcave ajrore dhe Oficerëve Rezervë të regjistruar në të tre trupat Ushtrisë . Sipas këtij vendimi – Kohëzgjatja e shërbimit ushtarak të plotë të rekrutëve të Ushtrisë është e barabartë me atë të rekrutëve në Marinë dhe Forcat Ajrore, pra 12 muaj për të gjithë. – Përcaktohet një afat prej nëntë muajsh vetëm për ata që kryejnë shërbimin e plotë në reparte specifike të Ushtrisë, Marinës dhe Forcave Ajrore me karakteristika të veçanta operacionale dhe gjeografike (pikat kufitare), me kusht që ata të qëndrojnë në Njësinë specifike për gjithë kohën e tyre të shërbimit. – Përcaktohet për Oficerët Rezerviste të Ushtrisë (këmbësorisë), Marinës, Forcave Ajrore përkatësisht një mandat prej shtatëmbëdhjetë dhe katërmbëdhjetë muajsh.

Top News – Vuçiç `në prag dëshpërimi`/ Presion për njohjen e Kosovës, SHBA e thotë hapur
23/02 22:10
Top News – Sulmi ndaj djalit të Rashiç/ Zyrtari serb, ishte i organizuar politikisht
23/02 20:26
Top News – Shkupi i përvishet Brukselit/ `BE nuk na ndihmoi me vaksinat`!
23/02 18:38
Top News – Kundër regjistrimit të popullsisë/ Opozita Maqedonase, avantazhon shqiptarët
21/02 15:35
Top News – Kurti, tone të reja në Bruksel/ BE pret kompromis dhe pragmatizëm
19/02 12:32
Top News – Librat shkollorë me fyerje për shqiptarët/ Maqedoni, do të tërhiqen nga procesi mësimor
19/02 01:36
Top News – 30 mijë vaksina dhuratë nga Kina/ Mali i Zi, përgatitet të nisë fushatën e imunizimit
18/02 21:59
Top News – Falë donacionit të Serbisë/ Maqedonia e veriut nis fushatën e vaksinimit
17/02 20:54
Stuhia “Medea” godet Greqinë, vendi mbulohet nga dëbora
16/02 16:45
Stuhia godet Greqinë/ Emigrantët shqiptarë kërkojnë ndihmë: Jemi të izoluar, pa ushqime
16/02 15:55
Top News – Stuhia ‘Medea’ në Athinë/ Dy viktima dhe 29 zona pa energji
16/02 15:31
Stuhia “Medea” “ulet këmbëkryq” në Greqi! Shënohen dy viktima, probleme nga izolimi i dëborës…
16/02 14:48
Medea gjunjëzon Greqinë/ Disa emigrantë shqiptarë kërkojnë ndihmë: Jemi të izoluar
16/02 13:18
Athinë/ Emigrantët shqiptarë të izoluar nga dëbora, kërkojnë ndihmë
16/02 10:41
Stuhia ‘Medea’ pushton Greqinë, termometri shënon -20 gradë/ Athina ‘nën pushtetin’ e dëborës
16/02 10:22
Greqi, faza e dytë e vaksinimit/ Mosha 60-64 vjeç me Astrazeneca dhe 75-79 me Pfizer dhe Moderna
16/02 02:30
BE paralajmëron Kurtin/ ‘Kosova të angazhohet në bisedime me Serbinë”
15/02 15:57
Kufiri i ndarjes së thellë mes Shqipërisë dhe Kosovës
15/02 15:09
Greqi/ Moti i keq shkakton probleme, stuhia Medea “godet” vendin: Pa koment
15/02 13:34
Greqia në emergjencë nga moti, stuhia “Medea” bllokon edhe autostradat nga akulli
15/02 12:21