Ekspozohen dokumentet e rralla/ Ekspozita në 140-vjetorin e Çerçiz Topullit
25/09/2020 12:22

Në Gjirokastër u ekspozuan për herë të parë në 140 vjetorin e lindjes së Çerçiz Topullit dokumenta të rrallë të veprimtarisë së tij, fotografi dje regjistrime të këngës kushtuar luftës së Mashkullorës me moshë, 80,90 dhe 100 vjeçare. Mes disqeve të gramafonit të trashëguara nga shekulli i kaluar si pjesë e koleksioneve private të disa familjeve ishte edhe regjistrimi i një kënge polifonike interpretuar nga vëllai i Çerçiz Topullit. Niko Kotherja studiues e vlerësoi grumbullimin e materialit arkivor si shumë të rëndësishëm për krijimin e bazës së një muzeu në banesën Topulli që prej 3 dekadash e ka humbur këtë funksion. Ekspozita dokumentare e kuruar nga bashkia e qytetit kushtuar përvjetorit të lindjes së Çerçiz Topullit u shoqërua me përcjelljen e rrëfimeve mbi jetën e heroit dhe historitë e çetës së tij, histori që kanë jetuar me familjet e komitëve brez pas brezi. Koço Grameno nipi i Mihal Gramenos tërhoqi vëmendjen gjatë eventit për më shumë vëmendje dhe vlerësim ndaj historisë.

“The door”, banda muzikore ndryshe/ 22 artistët e veçantë sfidojnë problemet shëndetësore
31/10 19:52
Poeti i parë laureat/ Rudolf Marku do të jetë për një periudhe 2-vjeçare
31/10 16:06
“80 vjetori im i bardhe”/ TCH risjell koncertin që u organizua në ditën e lindjes së Avni Mulës
30/10 19:19
Avni Mula në ‘Valsin e Përjetësisë’/ Kompozitori i madh u shua në moshën 92 vjeçare
30/10 16:15
Koncert për viktimat e pandemisë/ Bashkia e Tiranës organizon “dritë për nesër”
29/10 12:39
Antropologjia e Artit/ 200 profile artistike dhe studime të mirëfillta për artin sjell Përparim Kabo
28/10 20:04
Ekspozita e 800 veprave/ Botimet më të vjetra në COD në kuadër të 100 vjetorit të Bibliotekës
27/10 20:01
Ekspozita e 800 veprave/ Botimet më të vjetra në COD në kuadër të 100 vjetorit të Bibliotekës
27/10 16:16
Tingujt e Morricone në kala/ Koncert në Gjirokastër me muzikën e kinemasë italiane
26/10 12:45
Peizazhe shqiptare/ Ekspozitë në Pogradec të artistëve nga trevat shqipfolëse
26/10 12:32
“Retro” zbret në Gjirokastër / Automjetet e vjetra në rrugët e qytetit të gurtë
25/10 12:38
Korça, 1 shekull muzikë korale/ Sonte në Exclusive historia e krijimit të formacioneve muzikore
25/10 12:25
149-vjetori i lindjes së Fishtës/ Përfundon restaurimi i shtëpisë ku ka jetuar shkrimtari
23/10 15:58
Muze i varfër për Kadarenë/ Gjirokastër, vizitorët kërkojnë më shumë
23/10 12:35
Çmimi për Zhuliana Jorganxhi/ Medalja “mirënjohje e qytetit” i jepet nga Bashkia e Tiranës
21/10 15:38
Festivali i këngës qytetare/ Elbasan, në dy netë do interpretojnë grupe nga 10 qytete
21/10 15:37
“Reja e drurit” në sheshin Skënderbej/ Instalacioni shëtitës i artistit gjerman Martin Steinert
21/10 15:35
“Tomka & shokët e tij” në SHBA/ Shfaqet në kanalin që transmeton filmat klasikë të viteve ‘80
20/10 19:51
Pikturohen fasadat në Durrës/ Piktori durrsak mesazhe me art në muret e pallateve
20/10 15:42
Një libër për Angjelina Aranitin/ Zenepe Luka sjell fakte për figurën e motrës së Donika Kastriotit
17/10 19:57