Different Festival/ Sonte koncerti i violincelistit Vlorent Xhafaj
24/10/2019 20:10

“Different trains” rikthehet ashtu si çdo fillim vjeshte, por Vlorent ka zgjedhur që kësaj here të vijë sëbashku me Irinën. “Në Tiranë interpretuam një vit e gjysmë më parë sëbashku me Vlorent. Kështu jemi njohur. Dhe më pas kemi luajtur shumë koncerte sëbashku. Madje dhe trio, në vende t ndryshme. Më pëlqen të luaj me të dhe kjo është arsyeja pse jam kthyer. Është e thjeshtë”, është shprehur Irina Zahharenkova, pianist. “Repertori i sotëm që luaj me Irinën është një repertor muzike dhome. Duo. Dua të theksoj dy vepra të rëndësishme që janë premierë. Sonata e parë e Camille Saint-Saëns. Kompozitori më i madh i romantizimit francez. Gjithashtu tre pjesë nga Hindemith, që janë të grupuara në një vepër të vetme, që titullohen Kaprico-Fantasiestucke dhe Scherzo”, thotë Vlorent Xhafaj, violincelist. Sigurisht që këtij repertori nuk do ti mungojë as Beethoven. Different Festival ka traditën e tij të gjatë në shqipëri nën drejtimin artistik të Vlorent Xhafajt, I cili bashkon udhëtime të trenave të ndryshëm kulturorë për dy herë në vit në Shqipëri. Por rrallë herë do ta shohim si sonte në një recital.

Muzikë në ditët e pandemisë/ Interpretojnë në rrugë për “të kompensuar pagën”
02/12 19:59
Rikthehet reporteri i luftës/ Pas 30 vitesh kërkon personazhet që i takoi gjatë vizitës në Shqipëri
02/12 19:58
Flamuri i pavarësisë/ E mabesa: Spiridon Ilo e solli nga Bukureshti, historianët ta mbyllin këtë debat
01/12 19:53
Përmendore të re heroit kombëtar/ Agim Rada premton se do t’ia dhurojë “Skënderbeun” Prizrenit
01/12 19:51
4 vjeçarja që imiton VIP-at/ Marge, pëlqen fotot dhe modën
30/11 19:49
Shuhet Lumturi Blloshmi/ Piktorja e njohur ishte prekur nga Covid-19
27/11 19:36
Personazhet e Roland Tashos/ Ekspozita me 60 personalitetet e veshur me kostume popullore
26/11 19:56
Kur vendosej alfabeti/ Muzeu kombëtar përkujton etërit themelues të gjuhës shqipe
25/11 15:33
Salloni i vjeshtës/ Ekspozitë në Shkodër me punimet 50 artistëve
25/11 12:29
Poezitë e Bardhyl Londos/ Vjen botimi i ri, por edhe përkthimet në përmbledhjen “Prilli i hidhur”
24/11 19:55
“Bukurshkrimi” i Adrian Pacit/ Instalacioni i artistit vendoset në një nga sheshet e Tiranës
23/11 15:43
Takimi online me shkrimtarët/ Lexuesit kanë mundësi përmes aplikacionit “Panairi i Librit”
22/11 20:23
Artistja me grep/ Vajza nga Mamurrasi që krijon duke endur në mënyrën e gjyshes
21/11 16:02
Koleksionisti i orëve/ Lokali në Tiranë me mbi 350 orë
16/11 19:56
Librat shiten online/ Edhe pas panairit, aplikacioni do vijojë të funksionojë
16/11 15:45
Ndahen çmimet e panairit të librit/ Këtë vit organizimi u bë online për shkak të pandemisë
15/11 12:42
Arkiva digjitale, akses në të gjithë dokumentet që disponojnë fondet arkivore në nivel kombëtar
15/11 12:26
Mbretëresha e vargjeve të këngës/ Sonte në “Exclusive” një dokumentar për poeten Zhuliana Jorganxhi
15/11 12:24
Karikatura për dy kohë/ Sarkazma që përcjellin parullat komuniste në ditët e sotme
14/11 19:57
Si të blini libra online? Këtë vit Panairi i Librit nuk mbahet në mënyrën tradicionale
13/11 15:39