Dhunohej nga burri, Fiksi strehon nënën me 3 fëmijë që endeshin rrugëve – Fiks Fare
12/04/2024 20:30

Drane Nikolli nëna 36 vjeçare e 3 fëmijëve të braktisur nga bashkëshorti i drejtohet Fiksit për ndihmë. Ajo është ndarë nga bashkëshorti i saj për arsye të forta të dhunës nga konsumimi alkoolit, si rrjedhojë është braktisur prej disa vitesh dhe endet rrugëve. Djali i saj i madh është i paralizuar në karrocë dhe ajo për pamundësi financiare ja ka lenë Kishës, pasi ka dhe dy fëmijë të tjerë të mitur. Ajo jeton në Tiranëe në një dhomë si magazinë, pa tavan, pa drita. Të vetme të ardhura janë 20 mije lëkë që i jep Kisha me të cilat paguan qiranë dhe me diferencën që i mbetet blen ushqime për fëmijët. Ajo nuk ka as kushte për të gatuar ,nuk ka dush për t'i larë tregon se i pastron me letra të lagura. Ajo pashaportizimin e ka në Pukë dhe kërkon divorcin nga i shoqi, por që nuk ka para për të hapur gjyqin. Fiksi iu drejtua Shërbimit Social Tiranë dhe Njësisë nr 11 ku drejtori Alfred Muharremi gjeti një zgjidhje. 36 vjeçarja dhe tre fëmijët e saj u sistemuan në një shtëpi në Kamëz ku qiraja paguhet nga bashkia, kurse arredimi i saj u bë nga shërbimi social. Alfred Muharremi drejtori i Shërbimit Social të qarkut të Tiranës falenderon Fiksin për sinjalizimin dhe në bashkëpunim me fondacionin Mirësi për Botën dhe përfaqësues të Bashkisë Kamëz dhe Tiranë mundën t'i sogurojnë Dranes kushte më të mira jetese. "Sot është dhe data 12 Prill e cila përkon dhe me ditën ndërkombëtare të fëmijëve në rrugë. Shpresojmë t'i vijmë sa më shumë në ndihmë familjeve të këtyre problematikave, pasi kjo është detyre e Shërbimit Social dhe uroj që kësaj nisme t'i bashkohen dhe shumë organizata të tjera" përfundon z. Muharremi.

Episodi i plotë – Fiks Fare, 22 Maj 2024
22/05 21:01
Monitorime/ Zogu i Tiranës “Malokët të ngopin në krevat” – Fiks Fare
22/05 21:00
Vuajtje për t’u arsimuar. Fëmijët ecin 3 orë në këmbë për të shkuar në shkollë – Fiks Fare
22/05 20:45
A jemi ende fener ndriçues në botë edhe me Ramën siç ishim me Enverin? – Fiks Fare
22/05 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 21 Maj 2024
21/05 21:01
Monitorime/ Moderatorët nuk njohin Holokaustin as Aushvicin – Fiks Fare
21/05 21:00
Denoncimi nga Ksamili: Punonjësja e policisë më mori biznesin! – Fiks Fare
21/05 20:45
Shqiptarët dele që ndjekin dashin përçor. A është e vërtet? – Fiks Fare
21/05 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 20 Maj 2024
20/05 21:01
Monitorime/ Tendencë, gjarpër i madh 90kg si kafshë shtëpie – Fiks Fare
20/05 21:00
Mori 7 mln lekë për rindërtimin e shtëpisë, s’bëri asgjë. Falë Fiksit, inxhinieri kthen paratë – Fiks Fare
20/05 20:45
Berisha” Dumani ka marrë lekë për të heshtur”. Pse nuk reagon SPAK-u? – Fiks Fare
20/05 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 17 Maj 2024
17/05 21:01
Monitorime/ Ja se si flitet me tiganët kur nuk të binden – Fiks Fare
17/05 21:00
Varrezat e Durrësit i mbulon bari dhe gjarpërinjtë, familjarët braktisin të afërmit – Fiks Fare
17/05 20:45
Bletët e komshiut i ‘zaptojnë’ shtëpinë, çifti rrezikon jetën – Fiks Fare
17/05 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 16 Maj 2024
16/05 21:01
Monitorime/ Idrizi: Bejleri do rregullojë çezmat e sifonët në PE – Big Brother VIP 3
16/05 21:00
Skandali i kredive, debia 7.100 lekë shkoi 1.4 milionë! MCA dhe FINAL zhvasin qytetarët – Fiks Fare
16/05 20:45
Berisha: Fitoren e kemi në pëllëmbë të dorës! Hedh fall ky apo…? – Fiks Fare
16/05 20:30