Avni Mula në ‘Valsin e Përjetësisë’/ Kompozitori i madh u shua në moshën 92 vjeçare
30/10/2020 16:15

U shua në moshën 92 vjeçare Nderi i Kombit, artisti kompleks dhe njeriu që I këndoi me pasionin më të madh atdheut, Avni Mula. Familja i zhvilloi këtë të premte homazhet në Universitetin e Arteve Nën tingujt e muzikës së tij të famshme, familjarë, miq e artisë e nderuan figurën e tij dhe lanë mesazhet e tyre të ndjera. Në këtë përcjellje të fundit,edhe pse në kushte vështirësie, të pranishëm ishin dhe politika. Arkëmorti doli nga Universiteti i Arteve në orën 13, për të vijuar rrugën për në banesën e fundit. Avni Mula do të mbetet gjithmonë autori i veprave të mëdha i operas, operetave, poemave. Por edhe muzikës së lehtë. U përcoll me “Valsin e Lumturisë” apo “Valsin e përjetësisë” siç e quajti vajza e tij Inva Mula.

Flamuri i pavarësisë/ E mabesa: Spiridon Ilo e solli nga Bukureshti, historianët ta mbyllin këtë debat
01/12 19:53
Përmendore të re heroit kombëtar/ Agim Rada premton se do t’ia dhurojë “Skënderbeun” Prizrenit
01/12 19:51
4 vjeçarja që imiton VIP-at/ Marge, pëlqen fotot dhe modën
30/11 19:49
Shuhet Lumturi Blloshmi/ Piktorja e njohur ishte prekur nga Covid-19
27/11 19:36
Personazhet e Roland Tashos/ Ekspozita me 60 personalitetet e veshur me kostume popullore
26/11 19:56
Kur vendosej alfabeti/ Muzeu kombëtar përkujton etërit themelues të gjuhës shqipe
25/11 15:33
Salloni i vjeshtës/ Ekspozitë në Shkodër me punimet 50 artistëve
25/11 12:29
Poezitë e Bardhyl Londos/ Vjen botimi i ri, por edhe përkthimet në përmbledhjen “Prilli i hidhur”
24/11 19:55
“Bukurshkrimi” i Adrian Pacit/ Instalacioni i artistit vendoset në një nga sheshet e Tiranës
23/11 15:43
Takimi online me shkrimtarët/ Lexuesit kanë mundësi përmes aplikacionit “Panairi i Librit”
22/11 20:23
Artistja me grep/ Vajza nga Mamurrasi që krijon duke endur në mënyrën e gjyshes
21/11 16:02
Koleksionisti i orëve/ Lokali në Tiranë me mbi 350 orë
16/11 19:56
Librat shiten online/ Edhe pas panairit, aplikacioni do vijojë të funksionojë
16/11 15:45
Ndahen çmimet e panairit të librit/ Këtë vit organizimi u bë online për shkak të pandemisë
15/11 12:42
Arkiva digjitale, akses në të gjithë dokumentet që disponojnë fondet arkivore në nivel kombëtar
15/11 12:26
Mbretëresha e vargjeve të këngës/ Sonte në “Exclusive” një dokumentar për poeten Zhuliana Jorganxhi
15/11 12:24
Karikatura për dy kohë/ Sarkazma që përcjellin parullat komuniste në ditët e sotme
14/11 19:57
Si të blini libra online? Këtë vit Panairi i Librit nuk mbahet në mënyrën tradicionale
13/11 15:39
“Noe” e gazmend Lekës/ Ekspozita e piktorit të njohur, një histori përmbytjesh
12/11 19:52
Çelet panairi i librit/ Ofertat e më shumë se 40 shtëpive botuese i gjeni online
12/11 19:51