Top News – Vaksinimi, sukses në Serbi!/ Mediat gjermane-bilanci i viktimave mbetet mister
07/05/2021 13:03

Mediat gjermane, kanë publikuar të dhëna interesante për vaksinimin në Serbi, por edhe shokuese për heshtjen e numrit të të vdekurve në serbi. Sipas DË serbia hesht për numrin e vërtetë të viktimave nga koronavirusi. Në një film dokumentar të titulluar Vaksina për të gjithë, të publikuar në Televizion e Dytë Gjerman ZDF, si dhe në kanalin gjermano-francez Arte, thuhet se Serbia ka raporte të ngushta me Rusinë dhe Kinën dhe se Serbia ka porositur vaksina nga mbarë bota. Por shumëkush refuzon të vaksinohet. Në Serbi ka shumë kundërshtarë të vaksinimit, të cilët përhapin frikë ndaj vaksinave. Ekipi gjerman televiziv ka shoqëruar edhe një ekip të lëvizshëm për vaksinim në fshatin Radenkovac afër Sokobanjës. Atje jetojnë kryesisht të moshuar dhe tregon për skepticizmin mes banorëve atje. "Të vaksinuarit nuk mund të lindin fëmijë", kjo është një prej teorive më të shpeshta konspirative, të cilën e besojnë shumë njerëz në Serbi. Muajt e kaluar ka pasur një shkallë të lartë infektimesh në serbi ndërsa restorantet, kafenetë, butikët dhe dyqanet janë të hapura, ndërsa distancën nuk e respekton askush. Gjendja e vërtetë shihet në morgje, ku çdo ditë vijnë shumë makina me të vdekur, por edhe në varreza, ku varrmihësit me shpejtësi hapin gropa të reja ku futen të vdekurit nga koronavirusi. Qindra varreza të reja flasin për dramën për të cilën flitet në qarqe private por jo në media. Për përmasat e dramës në Serbi nuk ka të dhëna zyrtare“, thuhet në dokumentar. Por, për gjendjen reale raporton vetëm një numër i vogël mediash të pavarura. Shumica e mediave, janë në pronësi të biznesmenëve të afërt me pushtetin. Suksesi i fushatës së vaksinimit, është për ta më i rëndësishëm se gjendja rela dhe kjo për shkak se gjithcka ëhstë fushatë elektorale e presidentit Vucic.

Top News – ‘Pacienti’ 3000 vjecar bën skaner/ Të dhënat nga mumja mund të ndihmojnë për kancerin
23/06 23:54
Top News – Orban lë ndeshjen, prej ‘ylberit’/ ndërkohë, portieri gjerman vazhdon ta mbajë shiritin
23/06 23:52
Top News – Gruaja që lindi 10 fëmijë në Afrikë/ E vërteta e lajmit që tronditi të gjithë botën
23/06 23:05
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – To ‘raki’, or not to ‘raki’/ Armeni, be ndalon emërtimin konjak të rakive vendase
23/06 22:31
Top News – Kina ‘mbyt’ një tjetër zë të lirë/ Hong Kong, mbyllet gazeta prodemokratike Apple Daily
23/06 22:30
Top News – COVID 19, ‘fati’ i milionerëve/ Shtohet numri i të pasurve, ‘fundosen’ të varfrit
23/06 22:28
Top News – Notojnë nudo për solsticin veror/ Rituali u krye pavarësisht nga ujërat e akullte
23/06 22:14
Top News – SHBA, e zhgënjyer nga samiti i BE/ Ambasadorja Amerikane-Maqedonia i ka kryer detyrat
23/06 18:41
Top News – Rusët ‘sulmojnë’ anijen, por… Alarm i rremë, marina britanike e përgënjeshtron
23/06 18:41
Top News – Zyrtarët e BE të zhgënjyer/ Vendet që kanë konflikte, të mos bllokojnë zgjerimin
23/06 18:40
Top Channel/ Rezultat befasues: kush është qyteti më i shtrenjtë i botës!
23/06 16:13
Top News – Me lejen e gruas së pare/ Gjermani martohet me dy të dashurat e tij
23/06 16:09
Top Channel/ Blinken “zbarkon” në Berlin: “Jo gazsjellësit rus, kërcënim për Europën!
23/06 16:07
Top Channel/ Rusia lëshon bomba drejt luftanijes britanike, shpërthejnë tensionet në Krime!
23/06 14:45
Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top Channel/ Kreu i BionTech optimist: “Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta”!
23/06 12:40
Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06 12:08
Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06 11:57
Top Channel/ Negociatat me Shqipërinë, Varhelyi: Prioritet kryesor gjatë presidencës sllovene!
23/06 11:55