Top News – ‘Ushtria private e Putinit’/ Wagner Group nën akuza për vrasje e përdhunime
07/05/2021 14:12

Mercenarët e Wagner Group të Vladimir Putinit, janë akuzuar për vrasje fëmijësh dhe përdhunim grash në republikën qendrore afrikane, të shënjuar nga lufta. Organizata paraushtarake ruse, thuhet se ekzekutoi burra në një xhami pasi moska dërgoi qindra trupa në vend që të ndihmojnë në betejën me rebelët e armatosur. Rusia ka mohuar që ka dislokuar anëtarë të rregullt të ushtrisë por ka pranuar se ka dërguar më shumë se 500 instruktorë ushtarakë në republikën qendrore afrikane. Grupi Ëagner i Putin Në republikën qendrore afrikane, përbëhet nga rreth 200 pjesëtarë që janë cilësuar super-humanë dhe janë në fakt forca speciale elitë. Muajin e kaluar ata u detyruan të largoheshin nga zona e luftës në mozambik, cka bërë që shteti islamik atje të ndërmerrte një masakër të vërtetë. Grupi besohet se kontrollohet nga Yevgeny Prigozhin, një miliarder rus i njohur si shefi i Putinit. OKB tha në mars se luftëtarët operonin në vend dhe shprehu shqetëism se ata mund të ishin fajtorë për abuzime të rënda. Radio France ka bërë një hetim të gjerë mbi grupin dhe ka dokumentuar të paktën 26 ekzekutime të kryera nga grupi. Rusia ka një marrëveshje me Republikën qendrore afrikane, ku ajo i lejon aksesin në depozitat e arit, diamantëve dhe uraniumit. Ky është një nga vendet më të varfra në botë dhe e ka marrë pavarësinë nga franca në 1960-ën. Pamje satelitore të publikuara muajin e shkuar tregonin se ushtarët rusë kishin tanke të mjaftueshëm për të zbrapsur një ushtri. Pamje të deklasifikuara të inteligjencës, tregojnë ushtrinë private të Putinit, që përdor pajisje ushtarake ruse edhe në Libi. Ëagner Group, thuhet se ka rreth 5 deri 10 mijë ushtarë që përhapin kaos nëpër botë, të pajisur me tanke dhe artilieri .

Top Channel/ Merr fund epoka e Netanyahu/ Izrael, qeveria e re merr miratimin e parlamentit
13/06 22:21
Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06 20:34
Top News – Bashkëshorti ushtronte dhunë/ Angelina Jolie rikthehet tek ish i dashuri i saj
13/06 18:40
Top News – Pushuesit, rreziku nga mbytja/ Roje bregdetare ka me ligj, por jo në det…!
13/06 18:05
Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06 17:24
Top News – Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/ Humbin jetën 12 persona, plagosen qindra të tjerë
13/06 11:31
Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58
Top News – 16 minuta ovacione/ Lamtumira e shtyrë nga pandemia e balerinës italiane – Pa komnet
12/06 14:57