Top News – Turqia i tregon forcën Greqisë/ Nis stërvitjen gjigande detare në Egje
27/02/2021 16:50

Turqia nisi stërvitjen masive detare në Egje, të pagëzuar “Atdheu i Kaltër 2021” , nën koordimin e Komandës së Forcave Detare dhe me pjesëmarrjen e Forcave Ajrore dhe Tokësore. Stërvitja që zhvillohet `nën hundën` e Greqisë, do të vazhdojë deri në 7 mars. Admirali Cihat Yaycı u shpreh se është e vështirë të “pretendohen të drejtat aty ku nuk je i pranishëm”. Kjo stërvitje, u shpreh ai, lejon një aktivitet intensive tonin në det të hapur”. Në total, aty marrin pjesë 87 luftanije, , 27 aeroplanë, 12 helikopterë, F-16, F-4, si dhe anije amfibe. Manovrave i janë bashkuar edhe një sërë njësish të forcave tokësore e atyre ajrore. Qëllimi i një nisme të tillë, sic sqaroi ministria turke e mbrojtjes, është testimi i gadishmërisë së të gjitha njësive dhe komandës së forcave detare të Turqisë. Si për ta sfiduar edhe më shumë Athinën në këto kohë tensionesh të mëdha mes saj dhe Ankarasë, turqit kanë dërguar në Cesme, pranë Izmirit në brigjet e Egjeut, edhe një tjetër anije eksploruese.

Top News – Pasoja tjetër e pandemisë/ Shkup, covid ngre çmimet shtrenjtohet ushqimi
09/04 18:54
Ekzekutohet gazetari grek/ Investigonte botën e krimit dhe mafies në Greqi
09/04 15:55
Top News – Vaksinohet presidenti serb/ Vuçiç merr vaksinën kineze
06/04 17:25
Top News – Trajtimi i pandemisë/ Kërkohet dorëheqja e qeverisë në Bosnje
06/04 17:19
Top News – Maqedonia rikthen masat/ Ndalim qarkullimi gjatë natës dhe kufizime të tjera
06/04 10:53
Top News – Deklarata polemizuese për Srebrenicën/ Shkarkohet ministri malazez i drejtësisë
05/04 19:21
Top News – Shumë mesazhe për presidenten/ Nga evropa e deri tek liderët e shqipërisë
04/04 22:58
Top News- Vjosa Osmani ende pa kuorum/ Opozita, kryeministri kërkon kontroll absolut
04/04 12:13
Top News – Rekord viktimash ne Maqedoni/ 50 humbje jete në një ditë nga koronavirusi
02/04 20:59
Top News – Ngjarje tragjike në fshatin grek/ Rryma elektrike i merr jetën emigrantit shqiptar
02/04 17:04
Top News – Pse nuk mund të votojë diaspora? / Aktorët politikë në vend akuzojnë njëri tjetrin
02/04 15:24
Top News – Censusi në Maqedoninë e Veriut/ Parlamenti nis procedurën për shtyrjen e afatit
01/04 22:59
Top News – Serbia ‘zemërmadhe’/ I dhuron Shkupit 20 mijë doza të Sputnik v
01/04 21:31
Top News – Abazoviç i prerë për Srebrenicën/ ‘ Ka ndodhur genocid dhe pikë’!
30/03 13:58
Top News – Vuçiç ngacmon sërish/ Po të njihja Kosovën, do merrja nobelin e paqes
30/03 13:41
Greqinë e pret një javë kritike/ Rekord i të intubuarve dhe viktimave, si pasojë Covid 19
28/03 11:34
Top News – Vuçiç më agresiv se kurrë/ Do ta delegjitimoj pavarësinë e Kosovës!
26/03 18:44
Greqia përkujton revolucionin/ Parada dhe festime për 200-vjetorin e pavarësisë nga Turqia
25/03 15:42
Top News – Blinken thirrje aleatëve të Nato-s/ Sekretari amerikan, ` na ndihmoni me Kinën`
24/03 22:35
Top News – Mediat serbe, ‘Provokacija’/ Shkakton zemërim postimi i Ramës në Twitter
24/03 15:35