Top News – SHBA nis avionët ushtarakë/ Për të mbrojtur trupat që tërhiqen nga Afganistani
07/05/2021 11:48

Shtetet e Bashkuara kanë angazhuar trupa ushtarake shtesë për të mbrojtur forcat amerikane dhe ato të koalicionit, teksa tërhiqen nga Afganistani. Bombarduese të rënda dhe aeroplanë luftarakë do të jenë aty për të ruajtur trupat dhe kontraktorët civilë. Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qenë prezente në Afganistan për gati 20 vjet. Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se 11 shtatori është afati i fundit për tërheqje të trupave, njëherësh 20 vjetori i sulmeve terroriste të 11 shtatorit në tokën amerikane, të cilat më pas nxitën luftën. Mirëpo tërheqja e trupave vjen në kohën e rritjes së dhunës, pasi forcat afgane të sigurisë janë të alarmuara nga sulmet hakmarrëse. Talibanët kanë paralajmëruar se nuk ekziston më ndonjë marrëveshje për të mos sulmuar trupat ndërkombëtare. Sipas një marrëveshjeje të nënshkruar vitin e kaluar në mes të militantëve talibanë dhe ish-presidentit amerikan Donald Trump, forcat e huaja do të duhej të largoheshin nga Afganistani deri më 1 maj, dhe deri në atë kohë, talibanët nuk do të sulmonin këto forca. Presidenti amerikan Joe Biden ka arsyetuar tërheqjen trupave, duke thënë se SHBA-ja është siguruar se Afganistani nuk do të jetë më bazë për xhihadistët e huaj, që të kryejnë komplote kundër Perëndimit. Presidenti afgan Ashraf Ghani ka thënë se forcat qeveritare kanë kapacitet të plotë për të mbajtur nën kontroll kryengritësit. Mirëpo disa mendojnë se tërheqja e trupave të huaja mund ta kthejë Afganstanin në ditët e epokës së talibanëve.

Top News – Dita fundit e skllavërisë në SHBA/ Presidenti Biden do e shpallë festë zyrtare
17/06 22:21
Top News – Biden, me ‘kopje’ në takim me Putin/ Nuk është hera e parë që ai mban pusulla me vete
17/06 21:50
Top Channel/ Raketa kineze lëshon tre astronautët e stacionit të parë hapësinor të vendit
17/06 21:38
Top Channel/ Izraeli shkatërron shtëpinë e familjes palestineze në Hebron të Bregut Perëndimor
17/06 21:38
Top Channel/ Policia gjermane bastis strehën e famshme të të rinjve ‘libertarianë’ në Berlin
17/06 21:37
Top Channel/ Bebja indane gjendet e gjallë në kuti duke lundruar në lumin Ganges
17/06 21:36
Top News – Ndahet Italia për videon e tmerrit/ Prokurorja Bossi: Është shkelur sekreti hetimor
17/06 20:40
Top Channel/ OBSH: S’jemi në fund të pandemisë/Këshilla për Shqipërinë: Kujdes me mutacionet e tjera
17/06 19:37
Top News – Gjendet 1 vjeçari pa jetë në krevat/ Itali, e ëma me damarë të prerë, sulmoi policët
17/06 18:56
Top News – ‘Është gënjeshtar i pandreqshëm’/ Navalny: Putin e ka çmendur paraja dhe pushteti
17/06 18:55
Top News – Turqia ‘në dashuri’ me armët ruse/ Erdogan, SHBA-ve: Pa merak për sistemin raketor rus
17/06 18:21
Top Channel/ Turqia sfidon Amerikën: “Nuk heqim dorë nga armatimi rus”!
17/06 15:44
Top Channel/ Arroganca e Lajcak me Kosovën: Nëse nuk i besoni BE-së, shkoni diku tjetër!
17/06 14:42
Top Channel/ Greqia “kërcënon” Gjermaninë: Mos i shisni nëndetëse Turqisë!
17/06 14:36
Top News – Një pulë për një vaksinë/ Indonezi, strategji për të inkurajuar imunizimin
17/06 14:21
Top News – Nën pushtetin e merimangave…/ Pas përmbytjeve, e gjithë Australia nën rrjetë
17/06 14:14
Top Channel/ Paralajmërimi i zyrtarit amerikan: Rrezik në rritje i terrorizmit të brendshëm!
17/06 14:07
Top Channel/Kur të del kundër “i yti”; Vuçiçin e bën për ujë të ftohtë raportuesi për Serbinë në PE!
17/06 14:07
Top News – Pandemia u prodhua në SHBA/ Kina në kundërsulm-covid-i armë biologjike amerikane
17/06 13:44
Top News – Spanjë, hëngri nënën pasi e vrau/ Krimi në 2019-ën, dënohet me 15 vite burg
17/06 13:12