Top News – Rrëfimi i një patronazhisti/ Si mblidhen të dhënat sekrete për PS
19/04/2021 10:12

Roli i patronazhistit dhe grumbullimi I të dhënave personale të shtetasve të ndruyshëm nga ana e tij janë kthyer në debatin kryesor të këtyre ditëve. Por si funksionon dhe si arrin t’I mbledhe të dhënat një njëri I angazhuar pranë ps dhe që mbledh në terren informacione për persona të caktuar. Pas zbulimit të skemës së patronazhit të dalë në media nga kompjuterat e zyrave të Partisë Socialiste, shumëkush me të drejtë do pyeste: A kanë dalë të dhënat e mia dhe kush më ka në patronazh. 910 mijë qytetarë të Tiranës ndihen të spiunuar që numrat e tyre të telefonit, të dhënat personale janë pjesë e një regjistri online, që tashmë është në duart e të gjithëve. Një database që përmban informacione rreth punësimit të dikujt, merr ose jo ndihmë ekonomike, trajtohet me KEMP apo pret t’i legalizohet shtëpia, dhe çdo lloj problemi që mund t’i zgjidhë shteti. Dhe të gjitha këto informacione i merr patronazhisti, i cili i është caktuar. Ajo që ka bërë patronazhistin të marrë indirekt konotacion negativ është se shumë informacione kanë dalë jo prej punës së tij, por prej zyrave të shtetit. Një patronazhist i caktuar në një zonë të një njësie të caktuar ka për detyrë të kontaktojë me personat të cilët i njeh ose i janë vënë përsipër të “hetojë”.

Top News – Fabrika me 1 milion paund drogë/ Si u zbuluan dy shqiptarët dhe vietnamezi
18/05 11:08
Top News – Vrasësi shqiptar që kërkon Italia/ Kapet nga agjentët e Interpol, do ekstradohet
18/05 11:07
Top News – Si janë ndarë organizatat kriminale/ Por, kush ka përfituar më shjumë prej tyre
18/05 11:02
Top Channel/ Aksident i rëndë në Malësi të Madhe/ Përplasen tre makina, dy të vdekur
18/05 10:59
Top News – Mafiozi turk që fshihet në Tiranë/ Policia del blof, habiten agjentët nga Turqia
18/05 10:57
Top News – Atentati, seriali që nuk do reshtë/ Zbulohet vrasësi, kush e ekzekutoi të riun
18/05 10:48
Top News – Verifikohen materialet zgjedhore/ Në 4 Kuti të QV të Beratit, konstatohen probleme
17/05 23:02
Top News – SPAK pritet të rinisë hetimin/ Të dhëna të reja për vrasjen e Artan Santos
17/05 23:01
Top Channel/ 400 kg kokainë në Kosovë, përfaqësuesi i autoriteteve italiane: Me rëndësi ka qenë…
17/05 22:34
Top News – Sekuestrimi i 400 kg kokainë/ Autoritetet e Kosovës dhe kreu i SPAK deklaratë
17/05 22:31
Top News – 400 kg e kokainës së sekuestruar në Kosovë/ Mbërritën në Lipjan me një kamion nga Durrësi
17/05 21:27
Top Channel/ 400 kg kokainë/Prokuroria e Kosovës: Droga, me vlerë 20 mln euro, u arrestuan 7 persona
17/05 21:23
Top Channel/Kapja e 400 kg kokainë në kamion, kryeprokurori Kraja mesazh grupeve kriminale
17/05 21:22
Top News – Covid 19 vijon të marrë jetë/ 3 viktima dhe 17 raste të reja në 24 orë
17/05 20:06
Top Channel/ Big Brother Vip vjen në Top Channel/ Së shpejti nisin audicionet për banorët e shtëpisë
17/05 20:00
Top Channel/”Shqiptarët janë homofobikë”/ Studimi: Anëtarët e komunitetit LGBTI janë të diskriminuar
17/05 19:57
Top Channel/ Covid shpejton plakjen/ Të sëmurët pas shërimit shfaqin probleme serioze në lëkurë
17/05 19:53
Top Channel/ Zgjedhjet e reja në PD/ Mblidhet komisioni që do organizojë procesin e 13 qershorit
17/05 19:53
Top Channel/ Rinis hetimi për Artan Santon, Prokuroria e kalon në SPAK: Dyshohet se u eliminua nga…
17/05 19:47
Top Channel/Kapen 400kg kokainë në Kosovë/Droga mes bananeve zbarkoi në Durrës,u ndoq deri në Lipjan
17/05 19:42