Top News – Rivitalizim i ekonomisë shqiptare/ Civici-investimet në rindërtim ndikuan në ekonomi
16/04/2021 14:57

Bilanci i tre muajve të fundit i publikuar nga ministria e Financave dhe Ekonomisë, pasqyroi një panoramë pozitive në kuadër të të ardhurave buxhetore të cilat rezultojnë të jenë 108.6 miliardë lekë si dhe sinjalizoi një gjallërim të ekonomisë. Për të folur mbi këtë çështje të ftuar në “Breaking” ishin gazetarja Genta Dobra si dhe eksperti i njohur Ardian Civici. “Këtë vit nuk duket se ka shpenzime publike të stërmëdha për t’i paraprirë fushatës, në kohën e zgjedhjeve ka një tendencë për të shtuar investimet dhe stimuluar punësimin e favorizuar biznesin. Të gjitha këto tregojnë se ndikimi i tyre në ekonomi ka qenë direkt. Një shifër ka qenë shqetësuese, niveli akoma shumë i ulët i inflacionit nën nivelin e parashikuar të BSH-së. Pra akoma nuk është në nivelin e duhur për të mbuluar gropën e vitit 2020, për t’iu rikthyer rritjes së parashikuar 3-4%” Gazetarja Dobra e cilësoi këtë tremujor si një surprizë për ekonominë e vendit, me një shifër pozitive që i paraprin edhe rivitalizimit të ekonomisë shqiptare.

Top News – Sekuestrohen 400 kg kanabis/ Operacion i përbashkët i policisë me Frontex
10/05 21:55
Top News – Kanuni, si gjykatë para diktaturës! 10 maj 1913 vendosi gurin e gjyqësorit shqiptar
10/05 19:57
Top Channel/ Ekspertët paralajmërojnë, shpërthime të reja covid mund të ndodhin
10/05 19:50
Top Channel/ Feston ditëlindjen 111 vjeçarja/Shkodër, Zenepe Piraj mori sot dozën e dytë të vaksinës
10/05 19:49
Top Channel/ Më pak të shtruar në spitale/ Mjeku Kalo: Në 24 orët e fundit, asnjë të shtruar të ri
10/05 19:47
Top News – Dritë jeshile për sezonin veror/ Manastirliu: Priten edhe 11,700 doza Pfizer
10/05 19:46
Top News – PD kallëzon në SPAK Ramën/ Bardhi: Kryeministri kryeson skemën kriminale
10/05 19:44
Top News – 4 humbje jete të tjera nga Covid/ Infektimet e reja në nivelet më të ulta
10/05 19:43
Top Channel/Tragjedia nga kërpudhat helmuese/Gjenden me shumicë.Familja nga Kosova i mblodhi në pyll
10/05 19:42
Top News – Gërdeci, i vetmi i akuzuar është Mediu/ Tani nuk ka imunitet, gjykata rihap procesin
10/05 17:12
Top News – Nëse je në timon dhe flet në celular! Ndryshimet në kodin rrugor, trefishohen gjobat
10/05 16:38
Top Channel/ Probleme në kufi me Greqinë, qytetarët presin me ditë për të kaluar
10/05 16:10
Top Channel/ Kur do hapë kufirin Greqia? Më 29 maj pritet vendim shumë i rëndësishëm për shqiptarët
10/05 16:04
Top Channel/ Kërpudhat, kësula e vdekjes/ Vendi ku familja nga Kosova grumbulloi kërpudhat helmuese
10/05 16:04
Top Channel/ Drejtim i mjetit në gjendje të dehur e pa leje drejtimi,17 të arrestuar gjatë fundjavës
10/05 15:50
Top Channel/ Pasaporta jeshile shqiptare/ Çdo i vaksinuar mund ta shkarkojë nëpërmjet e-albania
10/05 15:25
Top News – Atentat në mes të ditës, një i vrarë/ Vlorë, viktima u qëllua teksa ishte në makinë
10/05 15:23
Top Channel/ Vritet 40 vjeçari në Vlorë, Policia në ndjekje të autorëve që u larguan me një automjet
10/05 15:20
Top Channel/ Testi që zbulon kërpudhat helmuese/ Panariti: Nuk mund të zgjidhen vetëm me sy
10/05 15:18
Top News – Paqeruajtësi humbi jetën në Letoni/ Major Tanushi vlerësohet me ‘dekoratën e artë’
10/05 15:16